Tüketici olarak öğretmenlerin satın alma davranışlarına sosyal medyanın etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social media on the purchasing behavior of teachers as consumers
- Tez No: 925908
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma tüketici olarak öğretmenlerin satın alma davranışlarında sosyal medyanın etkisinin incelenmesi olarak planlanarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul Tuzla ilçesinde görev yapan, basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile belirlenen 378 öğretmen oluşturmaktadır. Tarama modeli kullanılan çalışmada, birinci bölümde sosyo-demografik bilgiler, ikinci bölümde internet ve sosyal medya kullanımı, üçüncü bölümde İşlek (2012) tarafından oluşturulan sosyal medyanın satın alma davranışlarını etkileme durumu, satın alma öncesi ve satın alma sonrası ölçeklerin yer aldığı anket formu kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde İki bağımsız grup ortalaması karşılaştırılırken Bağımsız Gruplar t Testi (Independent Samples t Test), ikiden fazla bağımsız ortalaması karşılaştırılırken ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda grup ortalamaları arasında anlamlı farklılıkların tespit edildiği durumlarda bu farklılığa sebep olan grupları belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. İki nicel değişken arasındaki doğrusal ilişki incelenirken Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sosyal medya araçlarında daha fazla vakit geçiren 22-34 yaş arası öğretmenlerin satına alma süreçlerinden diğer yaş değişkenlerine göre daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Sosyal medyada geçirilen süre öğretmenlerin sosyal medyanın etkisi ile ürün ve hizmet satın alma durumunu etkilemektedir. Sosyal medya üzerinden ürün ve hizmet alma durumu değişkeni için uygulanan analizler sonucunda araştırmaya katılan öğretmenlerin Satın Alma Sonrası Tüketici Davranışları Ölçeği puanları bazında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin satın alma sonrası memnuniyet veya memnuniyetsizliği belirtmelerini etkilemektedir. Öğretmenler sosyal medyayı ürün ve hizmet almak için güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunu belirtmişlerdir. Bu durum, sosyal medya araçlarının öğretmenlerin tüketici davranışları üzerinde önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was designed and conducted to examine the impact of social media on teachers' purchasing behavior as consumers. The sample of the research consists of 378 teachers working in the Tuzla district of Istanbul, selected using the simple random sampling method. In this descriptive study, data were collected through a survey form consisting of three sections: demographic information in the first section, internet and social media usage in the second section, and scales for the influence of social media on purchasing behavior, pre-purchase, and post-purchase processes, adapted from İşlek (2012), in the third section. To evaluate the research data, an Independent Samples t-Test was employed to compare the means of two independent groups, while One-Way ANOVA was used for comparing more than two independent group means. When significant differences were identified among group means in the one-way variance analysis, the Bonferroni test was applied as a post-hoc test to determine the groups causing the differences. Pearson correlation analysis was used to examine the linear relationship between two quantitative variables.