Bornova koşullarında bazı kişniş (Coriandrum sativum l.) genotiplerinde morfolojik özelliklerin incelenmesi
Investigation of morphological characteristics of some coriander (Coriandrum sativum L.) genotypes in Bornova conditions
- Tez No: 925932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİYE REFİKA AKÇALI GIACHINO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Bornova ekolojik koşullarında farklı kişniş (Coriandrum sativum L.) genotiplerinin bazı verim ve morfolojik özellikleri incelenmesi amacıyla Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında 2023 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, kişniş bitkilerinin bitki boyu, sap ağırlığı, bin tane ağırlığı, tohum eni, tohum boyu ve tohum verimi değerlendirilmiştir. Denemeler, augmented deneme desenine göre düzenlenmiş olup, yirmi farklı kişniş genotipi (tescilli çeşitleri, Türk popülasyonları, introdüksiyon, gen bankası ve ıslah materyalleri) materyal olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler“R”istatistik programı ile değerlendirilmiş ve genotipler arasındaki farklılıklar AÖF testi ile ortaya konmuştur. Araştırmada, bitki boyu 59.10-74.90 cm, sap ağırlığı 224.25-700.25 g, bin tane ağırlığı 8.84-15.53 g, tohum eni 3.34-5.16 mm, tohum boyu 3.08-5.50 mm, tohum verimi 17.25-90.25 g/parsel arasında değişmiştir. Fransa Botanic genotipi tohum verimi ve sap ağırlığı bakımından, GB-2 genotipi sap ağırlığı ve BTA bakımından öne çıkan genotipler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted during the 2023 vegetation period at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Research and Application Area, to examine certain yield and morphological characteristics of different coriander (Coriandrum sativum L.) genotypes under the ecological conditions of Bornova. Within the scope of the study, plant height, stem weight, thousand-seed weight, seed width, seed length, and seed yield of coriander plants were evaluated. The trials were arranged according to the augmented trial design, and twenty different coriander genotypes (registered varieties, Turkish populations, introductions, gene bank, and breeding materials) were used as material. The obtained data were analyzed using the“R”statistical software, and differences among the genotypes were determined by the LSD (Least Significant Difference) test. In the study, plant height ranged between 59.10 and 74.90 cm, stem weight between 224.25 and 700.25 g, thousand-seed weight between 8.84 and 15.53 g, seed width between 3.34 and 5.16 mm, seed length between 3.08 and 5.50 mm, and seed yield between 17.25 and 90.25 g/plot. The France Botanic genotype stood out in terms of seed yield and stem weight, while the GB-2 genotype excelled in stem weight and thousand-seed weight.