Haluk nurbaki ve bilimsel tefsirdeki yeri
Haluk Nurbaki and his role in scientific commentary
- Tez No: 925949
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu seminer çalışmasında 2 Şubat 1924 yılında dünyaya gelen Haluk Nurbâki ve bilimsel tefsire katkısı üzerinde durulmuştur. Yaşamının tasavvufa ve tefsir ilmine yönelmesinde doğrudan etkisi olması sebebiyle, çalışmada Nurbâki'nin hayat öyküsüne genişçe yer verilmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Nurbâki, manevi derslerini de Faik Saraç Efendi ile tamamlamıştır. Yazarlık hayatına 1950li yılların başlarında İslam'ın Nuru ve Büyük Doğu dergileri ile giriş yapan Nurbâki, Zafer Dergisi'nde ise başyazarlık görevini ifa etmiştir. Kur'an'a derinden bağlılık gösteren yazarın ilmi kişiliği de Kur'an ayetleri ve İslam ışığında şekillenmiştir. Hatta akli ve nakli ilimler arasında bağlantı kurarak bunu yaşam felsefesi haline de getirmiştir. Nurbâki'nin Kadirî, Nakşî, Mevlevî ve Bektaşî tarikatlarından icazetli olması da hem tasavvuf boyutuyla hem de mânâ boyutuyla çalışmalarının ün kazanmasına sebep olmuştur. Hatta çalışmalarından birinde Allah'a (c.c) akılla değil gönülle ulaşılabileceğini ifade etmiştir. Bununla birlikte Nurbâki, ayetleri ve sureleri de derin tefsir geleneği ile ustaca yorumlamıştır. Yasin Suresi Yorumu ile ilgi gören müellif Kur'an'ın Harika Mesajları serisi ile de ününü artırmıştır. Sureleri yorumlama geleneğiyle de Nurbâki tasavvuf çevresinde ününü korumuştur. Bu çalışmada genel olarak Nurbâki'nin hayatı ve bilimsel tefsire yaptığı katkılar yorumlamaları üzerinden incelenmeye ve değerlendirilmeye çalışılacaktır. İnceleme sonucunda, bilimsel tefsir alanında Nurbâki'nin bu kadar başvurulan bir isim olmasının sebeplerine de yanıtlar aranacaktır.
Özet (Çeviri)
In this seminar, Haluk Nurbâki, who was born on February 2, 1924, and his contribution to scientific exegesis were focused on. Nurbâki's life story is extensively included in the study, as his life had a direct impact on his turning towards Sufism and the science of tafsir. Nurbâki, who graduated from Istanbul University Faculty of Medicine, also completed his spiritual lessons with Faik Saraç Efendi. Nurbâki, who started his writing career with İslam'in Nuru and Büyük Doğu magazines in the early 1950s, served as editor-in-chief in Zafer Magazine. The scholarly personality of the author, who is deeply devoted to the Quran, was shaped in the light of the verses of the Quran and Islam. He even made a connection between mental and religious sciences and turned this into a philosophy of life. The fact that Nurbâki was licensed by the Kadirî, Nakşî, Mevlevi and Bektaşi sects caused his works to gain fame both in terms of Sufism and meaning. He even stated in one of his works that Allah (swt) can be reached with the heart, not with the mind. In addition, Nurbaki skillfully interpreted the verses and surahs with his deep tafsir tradition. The author, who attracted attention with his Commentary on Surah Yasin, also increased his fame with the Wonderful Messages of the Quran series. Nurbāki maintained his reputation in the Sufism circle with his tradition of interpreting the surahs. In this study, Nurbâki's life and his contributions to scientific exegesis will be examined and evaluated through his interpretations. As a result of the examination, answers will be sought for the reasons why Nurbâki is such a frequently used name in the field of scientific exegesis.