Koruma ve bakım altında bulunan çocukların zorbalık eğilimleri yalnızlık düzeyleri ve fonksiyonel olmayan tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between bullying tendencies loneliness levels and dysfunctional attitudes of children under protection and care
  1. Tez No: 956810
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİNBAŞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada, koruma ve bakım altında bulunan çocukların zorbalık eğilimleri, yalnızlık düzeyleri ve fonksiyonel olmayan tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline dayalı betimsel bir desen kullanılmıştır. Örneklemi, İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerinde koruma ve bakım altında bulunan 8–9 yaş grubundaki 96 çocuk oluşturmaktadır. Veriler, Çocuk Hakkında Bilgi Formu, Zorbalık Eğilimi Ölçeği, Çocuklar İçin Yalnızlık Ölçeği ve Çocuklarda (8–14 Yaş) Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği kullanılarak toplanmış ve Statictical Package For Social Sciences (SPSS) 28 programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılım koşullarının sağlanmadığı belirlenmiş; bu nedenle parametrik olmayan analiz teknikleri tercih edilmiştir. Demografik değişkenlere göre farklılıklar Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleriyle, değişkenler arası ilişkiler ise Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Yalnızlık düzeyleri ve fonksiyonel olmayan tutumların zorbalık eğilimi üzerindeki etkisi çoklu regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırmada, koruma ve bakım altında bulunan çocukların zorbalık eğilimlerinin ve yalnızlık düzeylerinin düşük, fonksiyonel olmayan tutumlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Değişkenler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuş; yalnızlık düzeyi ve fonksiyonel olmayan tutumların zorbalık eğilimini anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Ayrıca, bazı demografik değişkenlerle çocukların zorbalık eğilimleri, yalnızlık düzeyleri ve fonksiyonel olmayan tutumları arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarının, koruma ve bakım altındaki çocukların sosyal-duygusal gelişim süreçlerini desteklemek amacıyla erken müdahale programlarının geliştirilmesine ve sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesine katkı sağlaması; ayrıca çocuk koruma alanındaki uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between bullying tendencies, loneliness levels, and dysfunctional attitudes of children under protection and care. The research was designed using a descriptive pattern based on the relational survey model. The sample consists of 96 children aged 8–9 who are under protection and care in child homes and child home sites affiliated with the Istanbul Provincial Directorate of Family and Social Services. Data were collected using the Child Information Form, the Bullying Tendency Scale, the Loneliness Scale for Children, and the Dysfunctional Attitudes Scale for Children (8–14 Years) and analyzed through the SPSS 28 software. It was determined that the data did not meet the normal distribution assumption; therefore, non-parametric statistical techniques were preferred. Differences according to demographic variables were analyzed using the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test, while relationships between variables were examined using Spearman correlation analysis. In addition, the effects of loneliness levels and dysfunctional attitudes on bullying tendencies were evaluated through multiple regression analysis. The study revealed that the bullying tendencies and loneliness levels of children under protection and care were low, whereas their dysfunctional attitudes were at a moderate level. Positive and significant relationships were found between the variables; furthermore, loneliness levels and dysfunctional attitudes were found to significantly predict bullying tendencies. Additionally, significant relationships were observed between some demographic variables and children's bullying tendencies, loneliness levels, and dysfunctional attitudes. It is aimed that the findings of the study contribute to the development of early intervention programs and the strengthening of social support mechanisms to support the social-emotional development processes of children under protection and care. Moreover, it is expected that the research will contribute to the enhancement of practices in the field of child protection.