Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti-Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri
Relations between the Republic of Tatarstan of the Russian Federation and the Republic of Turkey
- Tez No: 925989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Rusya Federasyonu'nun uluslararası politikası bağlamında Tataristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki benzersiz ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, Tataristan ile Türkiye arasındaki iş birliğini kapsamlı bir şekilde incelemek, potansiyelini ve gelişim yönlerini belirlemek ve bu süreçte Rusya Federasyonu'nun rolünü değerlendirmektir. Araştırmada ekonomik ilişkiler, sosyal ve kültürel girişimler ayrıca siyasi ve hukuki boyutlar ele alınmaktadır. Tataristan'ın, bir federasyon sübjekti olarak uluslararası iş birliğini hukuki çerçeve içinde etkin bir şekilde yürütebilme kapasitesi incelenmiştir. Araştırma yöntemi, tarihsel ve hukuki analiz, sistematik yaklaşım ve içerik analizini içermektedir. İş birliğinin dinamiklerini anlamak için karşılaştırmalı-tarihsel yöntem ve retrospektif analiz uygulanmıştır. Ayrıca, araştırma nesnellik ilkesine dayanarak bilimsel yayınların gerçeklere dayalı analizini içermektedir. Bu yöntemler, Tataristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin farklı dönemlerdeki gelişim süreçlerini değerlendirmeye olanak tanımaktadır. Elde edilen bulgular, Tataristan ve Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğinin 1990'lı yıllardan itibaren tüm dış zorluklara rağmen istikrarlı bir gelişim gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ticaret, yatırım ve sanayi iş birlikleri ön plandadır. Ayrıca, kültürel ve sosyal ilişkiler giderek güçlenmekte, ortak eğitim programları, medya projeleri ve TÜRKSOY gibi uluslararası kuruluşlar aracılığıyla etkileşim artmaktadır. Sonuç olarak, Tataristan, Rusya-Türkiye ilişkilerinde önemli bir köprü işlevi görmekte ve iki ülke arasındaki karşılıklı fayda sağlayan iş birliklerinin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ekonomik, kültürel ve sosyal alanlardaki iş birliği genişlemeye devam ederek ikili ilişkilerin uzun vadeli istikrarını ve derinleşmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the unique relations between the Republic of Tatarstan and the Republic of Turkey within the framework of the international policy of the Russian Federation. The main objective of the study is to comprehensively examine the cooperation between Tatarstan and Turkey, determine its potential and directions of development, and assess the role of the Russian Federation in this process. The study economic relations, social and cultural initiatives, as well as political and legal dimensions are considered. Additionally, Tatarstan's ability to effectively conduct international cooperation within the legal framework as a federal subject is examined. The research methodology includes historical and legal analysis, a systematic approach, and content analysis. To understand the dynamics of cooperation, a comparative-historical method and retrospective analysis have been applied. Furthermore, the study is based on the principle of objectivity, involving the factual analysis of scientific publications. These methods allow for an evaluation of the development processes of Tatarstan-Turkey relations across different historical periods. The findings indicate that economic cooperation between Tatarstan and Turkey has demonstrated stable growth since the 1990s despite external challenges. Trade, investment, and industrial partnerships are at the forefront. Additionally, cultural and social relations have been strengthening, with increasing engagement through joint educational programs, media projects, and international organizations such as TÜRKSOY. In conclusion, Tatarstan plays a crucial role as a bridge in Russia-Turkey relations, contributing to the expansion of mutually beneficial partnerships between the two countries. Cooperation in economic, cultural, and social spheres continues to grow, ensuring the long-term stability and deepening of bilateral relations.