Türk ve Irak hukukunda evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılması
Acquisiton of citizenship through marriage in Turkish and Iraqı law
- Tez No: 925990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİMYA GANIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye ve Irak kanunları, kişinin birincil vatandaşlığı nasıl elde ettiği konusunda bazı farklılıklara sahiptir. Irak yasalarına göre sonradan kan bağı ile vatandaşlık kazanılabilmekte olup, yabancı çocuk ve yabancı babası Irak'ta doğdukları için yetkili makam kararı ile çocuğa Irak vatandaşlığı alma imkanı tanınmaktadır. Ancak bu tür kurallar Türk hukukunun bir parçası değildir. Türk yasalarına göre evlat edinme daha sonra vatandaşlık almak için kullanılabilir. Bununla birlikte, Irak'ta vatandaşlığı düzenleyen yasa, evlat edinme yoluyla vatandaşlık almayı kapsamıyordu. Ek olarak, kişinin daha sonra nasıl vatandaş olduğu konusunda bazı farklılıklar vardır. Örneğin, her eyaletin, yetkili organ vatandaşlık vermeden önce bir kişinin ülkede ne kadar süre kalması gerektiğine ilişkin farklı kuralları vardır. Evliliğe dayalı vatandaşlık kazanımı da iki eyalette farklı şekilde ele alınmaktadır. İki devletin sosyal yapısı, siyasi yapısı ve tarihi dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bu farklılıklara katkıda bulunduğu belirtilmelidir. Ayrıca her iki devletin de vatandaşlık kazanma
Özet (Çeviri)
Turkish and Iraqi laws have some differences in how a person acquires primary citizenship. According to Iraqi laws, citizenship can be acquired later by blood ties, and since the foreign child and his foreign father were born in Iraq, the child is given the opportunity to acquire Iraqi citizenship with the decision of the competent authority. However, such rules are not part of Turkish law. Under Turkish law, adoption can then be used to acquire citizenship. However, the law governing citizenship in Iraq did not cover obtaining citizenship through adoption. Additionally, there are some differences in how the person later became a citizen. For example, each state has different rules regarding how long a person must stay in the country before the competent body can grant citizenship. Citizenship by marriage is also handled differently in the two states. It should be noted that several factors contribute to these differences, including the social structure, political structure, and history of the two states. In addition, citizenship of both states