Kent planlama kapsamında yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadele politikaları geliştirme ve uygulama sürecinin arka planı
Background of development and implementation process of local governments' combating climate change policies within the scope of urban planning
  1. Tez No: 925992
  2. Yazar: MEVLİT KÜRŞAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA BURCU SILAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İklim değişikliğine sebep olan ana etken, insani faaliyetlerden kaynaklanan sera gazlarıdır. Sera gazlarının artışının en çok gözlemlendiği alanlar ise insani faaliyetlerin yoğunlaştığı kentlerdir. Kentler, hem iklim değişikliğine sebep olan faktör hem de iklim değişikliğinin etkilerinden en çok etkilenen alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, iklim değişikliği ile etkili mücadelenin başarılı olması için kentlerde atılacak adımlar önem arz etmektedir. Yerel yönetimler; yetki alanları ve kent içerisinde iklim değişikliğini tetikleyen ve yarattığı olumsuzluklardan etkilenen alanlara müdahale etme fırsatlarıyla iklim değişikliği ile mücadelede kilit rol oynamaktadırlar. Ancak bu noktada yerel yönetimlerin eyleme geçmelerinin önünde birtakım engeller mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadele etme süreçlerinde karşılaştıkları hem genel hem de iklimle uyumlu mekansal planlama üretme bağlamındaki engelleri tespit etmektir. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin karşılaştıkları engelleri tespit etmek adına İzmir Merkez İlçe Belediyeleri (11) ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'deki yerel yönetimlerin karşılaştıkları engellerin, dünyada karşılaşılan engeller ile örtüşmekle birlikte bazı açılardan ayrıştığı da tespit edilmiştir. Aynı zamanda yerel ölçekte iklim değişikliğiyle etkili mücadele etmede hala zayıf olduğumuz görülmektedir. Bu engellerin aşılması, iklim değişikliği ile mücadelede mekansal planlama alanında yerel yönetimlerin işlevsel olabilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The main factor causing climate change is greenhouse gases originating from human activities. The areas where the increase in greenhouse gases is most observed are cities where human activities are concentrated. Cities are both the factors causing climate change and the areas most affected by the effects of climate change. Therefore, the steps to be taken in cities are important for the effective fight against climate change to be successful. Local governments play a key role in combating climate change with their areas of authority and opportunities to intervene in areas that trigger climate change and are affected by the negativities it creates within the city. However, some obstacles are preventing local governments from taking action at this point. This study aims to identify the obstacles that local governments encounter in combating climate change, both in general and in the context of producing spatial planning compatible with the climate. In this context, semi-structured interviews were conducted with Izmir Central District Municipalities (11) in order to identify the obstacles that local governments encounter. As a result of the study, it was determined that the obstacles encountered by local governments in Turkey overlap with the obstacles encountered in the world, but also differ in some respects. At the same time, it is seen that we are still weak in combating climate change effectively at the local level. Overcoming these obstacles is necessary for local governments to be functional in the field of spatial planning in combating climate change.