X-band SAR uydu takımı görev dizaynı ve formasyon uçuş
Mission design and optimization of formation flight for X-band SAR satellite constellations
  1. Tez No: 925998
  2. Yazar: ERSİN MAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu doktora tezi, X-Band Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) uydu takımlarının görev tasarımı ve formasyon uçuşu konularını ele almakta, özellikle temel mesafeler, güç gereksinimleri ve anten boyutları gibi kritik parametrelerin optimizasyonuna odaklanmaktadır. Araştırma, formasyon uçuşu ve interferometrik SAR görüntüleme için gerekli olan kritik mesafelerle ilişkili zorlukları ele alarak, gelişmiş uzaktan algılama sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Çalışma, sistem kısıtlamalarını en aza indirirken görüntüleme performansını korumayı veya artırmayı amaçlayan kapsamlı bir optimizasyon çerçevesi sunmaktadır. ModeFRONTIER gibi araçlar kullanılarak, güç tüketimi, anten alanı ve sistem hassasiyeti (NESZ—Gürültü Eşdeğer Sigma Sıfır) arasındaki denge değerlendirilmiş ve maliyet etkin, verimli bir uydu tasarımı önerilmiştir. Özellikle interferometrik ve polarimetrik SAR yapılandırmaları için optimal temel mesafelerin belirlenmesine odaklanılmış, yüksek çözünürlüklü topografik haritalama ve çevresel izleme kabiliyetlerinin sağlanması hedeflenmiştir. Bu araştırma, kompakt ve hafif SAR sistemleri için yenilikçi tasarım stratejileri önererek literatüre önemli katkılar sunmaktadır. 150 kg'dan daha hafif uydu takımlarında yüksek görüntüleme performansı elde etmenin mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, uzay tabanlı SAR görevlerinde formasyon uçuş dinamiklerinin uygulanmasına dair pratik içgörüler sunarak, görev güvenilirliğini ve veri kalitesini artırmaya yönelik çözümler önermektedir. Bu çalışmanın bulguları, yeni nesil uzaktan algılama teknolojileri için geniş kapsamlı etkiler yaratmakta olup, Dünya gözlemi ve uydu görev tasarımlarının ilerlemesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis explores the mission design and formation flight of X-Band Synthetic Aperture Radar (SAR) satellite constellations, with a focus on optimizing critical parameters such as baseline distances, power requirements, and antenna sizes. The research contributes to the development of advanced remote sensing systems by addressing challenges associated with formation flight and critical distances necessary for interferometric SAR imaging. The study introduces a comprehensive optimization framework to minimize system constraints while maintaining or enhancing imaging performance. Using tools such as ModeFRONTIER, trade-offs between power consumption, antenna area, and system sensitivity (NESZ—Noise Equivalent Sigma Zero) are evaluated to propose a cost-effective and efficient satellite design. Particular attention is given to determining optimal baseline distances for interferometric and polarimetric SAR configurations, ensuring high-resolution topographic mapping and environmental monitoring capabilities. This research adds significant value to the literature by proposing novel design strategies for compact and lightweight SAR systems. It highlights the feasibility of achieving high imaging performance in satellite constellations weighing less than 150 kg. Additionally, the work presents practical insights into the application of formation flight dynamics in spaceborne SAR missions, offering solutions to enhance mission reliability and data quality. The findings of this study have broad implications for next-generation remote sensing technologies, advancing in Earth observation and satellite mission designs.