Mevcut binaların sismik hasar görebilirlik değerlendirmesi
Seismic damage vulnerability assessment of existing buildings
- Tez No: 926000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mevcut binaların olası depremlere karşı sismik hasar görebilirlik analizleri belirli kanunlar ve yönetmelikler kapsamında yapılmaktadır. Bu doğrultuda, her bir bina için ayrıntılı analizlerin yapılması gereklidir. Fakat yüzbinlerle ifade edilebilecek miktarlara kadar bina içerebilen mevcut yapı stoklarında her bir bina için ayrı ayrı detaylı analizlerin yapılması harcanan maddi bedel, zaman ve efor bakımından neredeyse imkansız seviyededir. Bu nedenle, mevcut binaların sismik hasar görebilirlik değerlendirilmesinde ya da önceliklendirilmesinde kullanılabilme potansiyeline sahip ve literatürde yer alan birtakım hızlı sismik risk değerlendirme yöntemleri bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye için geliştirilen ve literatürde yer alan 6306 – RYTEİE (Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar), Hassan – Sözen (1997), Özcebe vd. (2003) ve Yakut (2004) gibi başlıca hızlı sismik risk değerlendirme yöntemleri, Çanakkale İlinde birtakım binalarda uygulanmış olup, yöntemlerin sunduğu sonuçların birbirleriyle karşılaştırılması ile birlikte her bir yöntemin avantajı – dezavantajı tespit edilmiştir. Analizler sonucu ortaya çıkan veriler ışığında optimum hızlı sismik risk değerlendirme yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic vulnerability analyses of existing buildings against possible earthquakes are performed within the scope of certain laws and regulations. In this context, detailed analyses are required for each building. However, in existing building stocks, which may contain up to hundreds of thousands of buildings, it is almost impossible to carry out detailed analyses for each building separately in terms of financial cost, time and effort. For this reason, there are a number of rapid seismic risk assessment methods in the literature that have the potential to be used in seismic vulnerability assessment or prioritisation of existing buildings. Within the scope of this study, the main rapid seismic risk assessment methods developed for Turkey and included in literature such as 6306 - RYTEIE (Principles for the Identification of Risky Buildings), Hassan - Sözen (1997), Özcebe vd. (2003) and Yakut (2004) were applied to a number of buildings in Canakkale Province and the advantages and disadvantages of each method were determined by comparing the results of the methods with each other. In addition, the optimum rapid seismic risk assessment method is proposed in the light of the data obtained from the analyses.