Effect of pretreatment on membrane scaling in the reverse osmosis process of geothermal water-pilot-scale studies
Jeotermal suyun ters ozmoz işleminde ön arıtmanın membran tıkanmasına etkisi-pilot ölçekli çalışmalar
- Tez No: 926007
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ısı enerjisi alınmış geothermal suyun ters osmoz (RO) yöntemiyle arıtılması sırasında oluşan membran tıkanmasının problemini azaltmak ve membran ömrünü arttırmak üzere antiskalant ve ultrafiltrasyon ile ön arıtım etkisi incelenmiştir. Antiskalantın türü ve konsantrasyonu membran tıkanmasını önlemede önemli faktörlerden biridir. Yüksek konsantrasyonlarda antiskalantlar biyolojik tıkanmalara sebep olurken düşük konsantrasyonlarda da tıkanıklıkları önlemezler. Çalışmanın ilk aşamasında, Yenikale Jeotermal Isıtma Merkezinde jeotermal su için yapılan mini pilot ölçekli tuzdan arındırma çalışması sırasında farklı konsantrasyonlarda kullanılan ticari olarak temin edilebilen iki antiskalantın membran tıkanmasına karşı etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Her bir membran için tuzdan arındırma çalışmasından sonra jeotermal sudaki geçirgenlik değerleri hesaplanmıştır. En uygun antiskalant ve konsantrasyonu belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, jeotermal suyun geri kazanımı için RO işleminin ön arıtma adımı olarak kullanılan ultrafiltrasyonun (UF) etkisini görmek amaçlanmıştır. Deneyler, birinci aşamada kurulan mini pilot ölçekli membran arıtma sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Membran geçirgenlik değerleri, UF ön arıtma işlemi yapıldığında ya da olmadan hesaplanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada antiskalant kullanımının etkisi de araştırılmıştır. Çalışmanın son adımında, jeotermal ısıtma merkezine kurulan mini pilot sistemde ters ozmoz (RO) membranı kullanılarak elde edilen konsantre akımın yönetilmesi amaçlanmıştır. Konsantredeki çok değerlikli iyonların konsantrasyonunu azaltmak için öncelikle nanofiltrasyon (NF) ve ters osmoz (RO) membranı ile ön arıtma işlemi yapılmıştır. NF ve RO süzüntüsünün daha ileri arıtımı için ters elektrodiyaliz (EDR) yöntemi uygulanmıştır. EDR yönteminin tuzdan arındırma performansı farklı elektrik potansiyeller kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of pretreatment using antiscalant and ultrafiltration was investigated to reduce the membrane scaling problem that occurs during the treatment of used geothermal water by reverse osmosis (RO) method and to increase the life of the membrane. The type and concentration of antiscalant is one of the important factors in preventing membrane scaling. Antiscalants cause biofouling at high concentrations, while they do not prevent scaling at low concentrations. In the first phase of the study, it was aimed to observe the effect of two commercially available antiscalants used at different concentrations against membrane scaling during a mini pilot scale desalination study for geothermal water in Izmir. After each membrane desalination test, the permeability values in geothermal water were calculated. The most suitable antiscalant and its concentration were determined. In the second stage, it is aimed to observe the effect of ultrafiltration (UF) used as pre-treatment for reclamation and recovery of geothermal water by RO process. A membrane test system installed at Yenikale Geothermal Energy Center in Izmir, on a mini-pilot scale, was used for the experiments. Membrane permeability values were calculated by applying and not applying of UF process. In addition, effect of antiscalant usage was also investigated in this study. In the last step of the study, it is aimed to manage the concentrate stream obtained by using a reverse osmosis (RO) membrane in the small pilot system installed at the geothermal energy center. In order to reduce the concentration of multivalent ions in the concentrate, first of all, a pre-treatment by a nanofiltration (NF) and reverse osmosis (RO) membranes was carried out. For further treatment of the NF permeate, electrodialysis reversal (EDR) method was applied. Desalination performance of the EDR method was investigated by using different electrical potentials.