Ayvalık tarihi çevre dokusu içindeki manastırların incelenmesi
The Investigation of monasteries ın hystorical environmental settlement of Ayvalık
- Tez No: 95915
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ayvalık Tarihi Çevre Dokusu İçindeki Manastırların İncelenmesi konulu çalışmanın kapsamı, Ayvalık ve adalarında bulunan oniki manastırın incelenerek halehazır durumlarının tespiti, belgelenmesi ve yapılardaki tahribatların belirlenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde giriş, çalışmanın amacı ve yöntemi ele alınmıştır. İkinci bölümde manastırlar hakkında genel bilgi verilmiş, manastırların dünyada nasıl ortaya çıktıkları, keşiş yaşantısının dünyaya yayılması, ve manastır yapılarının genel özellikleri ele alınarak, manastır yapılarına bir örnek ile pekiştirilmiştir. Ayvalık' in coğrafi konumu, ulaşım durumu, genel coğrafi yapısı, Ayvalık tarihi gibi genel bilgiler ve manastırların Ayvalık Tarihi içindeki yeri ve önemi üçüncü bölümde belirtilmiştir. Dördüncü bölümde Ayvalık ve adalarında bulunan oniki manastır tek tek tarihleri, plan şemaları, fotoğrafları ve yapı malzemeleri de dahil olmak üzere incelenmiştir. Beşinci bölümde Ayvalık'taki bu oniki manastır kompleksi genel olarak, ayrıca kiliseleri, sarnıçları plan ve mekan anlayışı bağlamında karşılaştırılmış, yapıların cephe düzenleri, strüktürel elemanları, yapılarda görülen süslemeler, kullanılan malzeme ve teknik ve manastırlarda görülen yapısal bozulmalar ve deformasyonlar genel olarak değerlendirilmiştir. Ayvalık'taki manastırlar için koruma önerileri altıncı bölümde getirilmiştir. Ayrıca Panagias Tis Lekai Manastın röleve ve restorasyon projeleri ve Ai Dimitri Ta Selina Manastın röleve projeleri, ekler başlığı altında yer almaktadır. Bu çalışma sonucunda Ayvalık'taki manastırlann gerek insan eliyle gerekse doğal etkiler sonucu çok tahrip olduğu tespit edilmiştir. Kısa bir sürede yapılann korunması için bir çalışma yapılmazsa gelecek yirmi yıl içinde manastırlann izleri bile kalmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The content of the thesis entitled“The investigation Of Monasteries In Hysterical Environmental Settlement Of Ayvalık”is determination and documantation of the states of monasteries in Ayvalık and in its islands at present determining of building's destructions by investigation. In first part of the study; entry, the purpose and the way of the study is considered. In the second part; general information is given about the monasteries appeared around the world, spread of the monks life to all over the world, and the general characterises of monastery buildings is shiffened with a model to monastery buildings. General informations like the geographic location of "Ayvalık, the state of arrival, general geographic characteristics, the history of Ayvalık and the position and importance of monasteries in the history of Ayvalık is considered in the third part. In the fourth part; each of the twelve monasteries in Ayvalık and its islands are discussed with histories, plans, photographs and equipments of structures. The complex of these twelve monasteries in Ayvalık compared in general with also their churches,cisterns, plan and place perspectives, side of the buildings, structurel elements, ornaments seen in the buildings, equipment and techniques that is used and deformations in monastery buildings are exemined generally in detail. The advices for keeping monasteries in Ayvalık is given in the sixth part. Statistical study of Panagias Tis Lekai Monastery and statistical study of Ai Dimitri Ta Selina Monastery exist in the title of addings. In the result of this study we realised that the monasteries in Ayvalık are destructed by either human or natural effects. Unless doing any study about keeping the buildings as soon as possible, there won't be any ruins about monasteries in the next twenty year.