Manisa Yazma Eser Kütüphanesi'nde bulunan birçok yazma eserin tezyinat açısından değerlendirilmesi
Evaluation of many manuscript Works in Manisa Manuscript Library in terms of decoration
  1. Tez No: 926028
  2. Yazar: SİNEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL GÜNEY ZİNCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yazma eserler, ülkemizin çeştili bölgelerinde bulunan“Yazma Eser Kütüphaneleri”tarafından titizlikle korunmaktadırlar. Bunlardan biri olan Manisa Yazma Eser Kütüphanesi, farklı dönemlere ait birçok yazma eseri içerisinde barındırması açısından önem taşıyan kütüphanelerden biridir. Kütüphanede 12.126 adet el yazması eser bulunmakla birlikte, bu eserler tarih, din, edebiyat, astroloji gibi konuları içermektedirler. Manisa Yazma Eser Kütüphanesinde bulunan yazma eserlerin birçoğu tezyinat açısıdan özellikli nadir eserlerdir. Çalışma sırasında kütüphanede bulunan yazma eserlerin tümü titizlikle incelenmiş olup, tezyini sanatlar açısından önem arz eden ve üretildikleri döneme ait belge niteliği taşıyan eserler seçilmiştir. Bahsi geçen eserler aynı zamanda din, tasavvuf, mantık, Türk edebiyatı, Arap edebiyatı, ibadet, zikir konularını içermesinden dolayı önemli eserlerdir. Yüksek Lisans tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; kitap sanatlarının Anadolu'daki tarihsel süreci açıklanmakta olup, geleneksel sanatların unsurları olan tezhip, hat, minyatür ve cilt sanatlarının bu tarihsel süreçte kendi içlerindeki gelişimi anlatılmaktadır. Bölümün diğer aşamasında Manisa ilinin islami ve siyasi açıdan konumsal öneminden bahsedilmiş olup, ilde bulunan Manisa Yazma Eser Kütüphanesi ve bünyesindeki eser ve koleksiyonlara değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kütüphanedeki yazma eserler arasından, tezyini sanatlar açısından önem gösteren on adet eser incelenmiştir. Bu eserler 9436/2, 9448, 9757, 9930, 9793/1, 9835, 9743, 9764, 9763, 10088/1 envanter numaralı eserlerdir. Seçilen el yazması eserlerin bezemeli sayfaları, tezhip unsurları ele alınarak üslup ve dönemleri bağlamında detaylıca açıklanarak eser çözümlemeleri yapılmıştır. Böylelikle bahsi geçen eserlerin tezyinat tekniklerini tespit etmek ve sürdürülebilirliğine aracı olarak literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Ayrıca söz konusu tezhipli alanların çizimleri yapılarak, araştırmacıların ve okuyucuların hizmetine doğru tespitlerle sunmak amaçlanmıştır. Üçüncü ve son bölümde serlavha sayfası olarak tasarlanan özgün üç adet eser çalışmamın görsellerine ve eser çözümlemelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts are meticulously protected by“Manuscript Libraries”located in various regions of our country. Manisa Manuscript Library, one of these, is one of the libraries that is important in terms of containing many manuscripts from different periods. There are 12,126 manuscripts in the library, and these works include subjects such as history, religion, literature, astrology. Many of the manuscripts in Manisa Manuscript Library are rare works with special features in terms of decoration. During the study, all of the manuscripts in the library were meticulously examined, and works that are important in terms of decorative arts and have the quality of documents belonging to the period they were produced were selected. The mentioned works are also important works because they include subjects such as religion, Sufism, logic, Turkish literature, Arabic literature, worship, and dhikr. The master's thesis consists of three main parts. In the first part; The historical process of book arts in Anatolia is explained, and the development of the traditional arts such as illumination, calligraphy, miniature and bookbinding arts within themselves in this historical process is explained. In the other part of the section, the positional importance of Manisa province in terms of Islam and politics is mentioned, and the Manisa Manuscript Library located in the province and the works and collections in it are mentioned. In the second part of the study, ten works of importance in terms of ornamental arts were examined among the manuscripts in the library. These works are the works with inventory numbers 9436/2, 9448, 9757, 9930, 9793/1, 9835, 9743, 9764, 9763, 10088/1. The decorated pages and illumination elements of the selected manuscripts were examined and the works were analyzed by explaining them in detail in the context of their styles and periods. Thus, it was aimed to determine the ornamental techniques of the mentioned works and to contribute to the literature by being a means of their sustainability. In addition, it is aimed to present the drawings of the illuminated areas in question to the service of researchers and readers with correct findings. In the third and last section, the visuals and analysis of my three original works designed as serlavha pages are included.