Türkiye'de deneysel sinemanın tarihsel değişimi
Historical change of experimental cinema in Turkey
- Tez No: 926036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Deneysel sinema, geleneksel anlatım biçimlerinden saparak yenilikçi bir dil oluşturmayı amaçlayan bir türdür. Türkiye'de 1960'lardan itibaren deneysel sinema örnekleri görülmeye başlanmış ancak sansür, ekonomik zorluklar ve endüstriyel yetersizlikler nedeniyle sınırlı kalmıştır. 1990'larla birlikte dijital sinema teknolojilerinin gelişmesi, bu türün daha geniş bir ifade alanı bulmasını sağlamıştır. Özellikle 2000 sonrası dönemde Burak Çevik, Gürcan Keltek, Emre Yeksan ve Tarık Aktaş gibi yönetmenlerin eserleri deneysel sinema özellikleri taşımaktadır. Bu yönetmenlerin filmleri, deneysel sinemanın Türkiye'de nasıl bir evrim geçirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye'deki deneysel sinemanın tarihsel süreç içindeki gelişimini ve ön plana çıkan deneysel filmlerin özelliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Experimental cinema is a genre that aims to create an innovative language by diverging from traditional narrative forms. In Turkey, examples of experimental cinema began to appear in the 1960s; however, censorship, economic difficulties, and industrial limitations restricted its development. With the advancement of digital cinema technologies in the 1990s, this genre found a broader space for expression. Especially in the post-2000 period, directors such as Burak Çevik, Gürcan Keltek, Emre Yeksan, and Tarık Aktaş have produced works that exhibit characteristics of experimental cinema. Their films demonstrate how experimental cinema has evolved in Turkey. This study aims to examine the historical development of experimental cinema in Turkey and identify the characteristics of prominent experimental films.