Tarihsel ve kuramsal temellerinden Türkiye'deki güncel sanat pratiklerine genişleyen sinema
Expanded cinema: From historical and theoretical foundations to contemporary art practices in Türkiye
  1. Tez No: 967521
  2. Yazar: CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışma, sinema ve sanat arasındaki tarihsel ve estetik ilişkileri ele alarak,“genişleyen sinema”kavramını Türkiye bağlamında incelemektedir. Tezin ilk bölümünde, sinemanın doğuşundan itibaren sanatla olan etkileşimi sanat tarihsel bir bakış açısıyla değerlendirilmiş; sinemanın yalnızca teknolojik bir yenilik değil, aynı zamanda dönemin sanat akımlarından etkilenen ve diğer sanat formlarını etkileyen bir sanat formu olduğu ortaya konmuştur. İkinci bölümde, 1960'lardan itibaren deneysel ve avangard sinemanın gelişimiyle birlikte bağımsız bir alan olarak ortaya çıkan“genişleyen sinema”nın tarihsel evrimi, karakteristik özellikleri ve sanat tarihsel temelleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'deki genişleyen sinema pratiği, küresel örneklerle karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bu pratiğin Türkiye'nin modernleşme süreci, toplumsal ve politik dinamikleriyle iç içe geliştiği; bu nedenle dünya örneklerinden biçim, anlatı ve mecra açısından ayrıştığı ileri sürülmüştür. Çalışma, Gülsün Karamustafa, Kutluğ Ataman ve Ali Kazma gibi sanatçıların örnek olay incelemeleri üzerinden Türkiye'de güncel sanatın içinden filizlenen özgün bir genişleyen sinema tarihini belgelemiştir. Bu sanatçıların üretimleri, medyalararasılık, sinemasallık, toplumsal hafıza ve kimlik gibi temalar etrafında şekillenmekte; Türkiye'ye özgü tarihsel bağlamla içkin bir estetik geliştirdiklerini ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye'de genişleyen sinemanın yalnızca biçimsel değil, aynı zamanda tarihsel ve eleştirel bir ifade alanı olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of“expanded cinema”in the context of Türkiye by addressing the historical and aesthetic relationships between cinema and art. In the first section of the thesis, the interaction between cinema and art since the emergence of cinema is evaluated from an art-historical perspective; it is established that cinema is not merely a technological innovation but also an art form influenced by the artistic movements of its time and impacting other art forms. The second section discusses the historical evolution, characteristic features, and art-historical foundations of“expanded cinema,”which emerged as an independent field with the development of experimental and avant-garde cinema from the 1960s onward. In the third section, the practice of expanded cinema in Türkiye is analyzed comparatively with global examples, arguing that it has developed in close interplay with Türkiye's modernization process and socio-political dynamics, thus diverging from global examples in terms of form, narrative, and medium. Through case studies of artists such as Gülsün Karamustafa, Kutluğ Ataman, and Ali Kazma, the study documents a distinctive history of expanded cinema emerging from contemporary art in Türkiye. The works of these artists are shaped around themes such as intermediality, cinematicity, social memory, and identity, demonstrating the development of an aesthetic intrinsic to Türkiye's historical context. The study argues that expanded cinema in Türkiye is not only a formal but also a historical and critical space of expression.