Etkileşimli belgesellerde; deneyimin bir parçası olarak oyunluluk: Arayüz tasarımının yarattığı orada olma hissi. İzleyicinin kullanıcı-oyuncuya dönüşmesi
In interactive documentaries; playfulness as part of the experience: The feeling of being there created by the interface design. The transformation of the viewer into a user-player
  1. Tez No: 926063
  2. Yazar: DEVRİM TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ULUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknolojik ilerlemeler neticesinde ortaya çıkan web tabanlı arayüz tasarımı ile Geleneksel Medya yerini Yeni Medya'ya bırakmıştır. Yeni Medya'da yer bulan Etkileşimli Belgesel teknik, estetik ve anlatısal olarak Klasik Belgesel'e alternatif bir yaklaşım olarak yer almaktadır. Etkileşimli Belgeselin bileşenlerinin oluşturduğu temel yapı, izleyiciyi kullanıcı – oyuncuya dönüştürmüştür. Bu çalışmadaki örneklemi oluşturan dört etkileşimli belgeselin, kullanıcı deneyiminin nasıl yaratıldığı açıklanacaktır. Ayrıca bu belgesellerin ''oyun-dolu, oyun-gibi'' özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Etkileşimli belgesellerin arayüz tasarımı ve izleyicide yaratığı orada olma hissi yalnızca teknik bir olgu değildir. İzleyiciyi seçtiği konuya dâhil etmek için toplumsal ve kültürel bağlamları da barındırmaktadır. Bu çalışmada etkileşimli belgeselin oyunlu özelliğinin teknik ve kültürel öğelerinin açık bir biçimde ele alınması, belgesel çalışmaları açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological advances, traditional media has given way to new media with web-based design. Interactive Documentary in New Media is an alternative approach to Classic Documentary in terms of technique, aesthetics and narration. The basic structure of the components of Interactive Documentary has transformed the viewer into a user-player. It will remain clear how the user experience of the four interactive documentaries in this study is created in groups. In addition, the“game-filled, game-like”features of these documentaries will be discussed in detail. The drawing design of interactive documentaries and the fact that they are created on the screen are not only technical phenomena. They also include social and cultural contexts to divide the audience. It is important for documentary studies to clearly address the technical and cultural elements of the game feature of this interactive documentary.