İlişki ağlarının hegemonik etkisi bağlamında yazılım geliştirici göçü: Bir karma desen araştırması
The migration of software developers in the context of the hegemonic influence of relational networks: A mixed-methods study
- Tez No: 926068
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu araştırma, Türkiye'den göç eden yazılım geliştiricilerin göç süreçlerine etki eden ilişki ağlarını analiz etmektedir. Araştırmanın amacı, Avrupa'ya göç etmiş yazılımcıların, ilişkisel ve süreçsel bağlamda kararlarını etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmanın temel problemi, göç eden yazılımcıların; ele alınan tüm aktantların etkisi altında, şirket hacmine bağlı olarak bastırılan bireysel yaratıcılıkları, yeteneklerinden yararlanılması ile hegemonik olduğu iddia edilen değer görme algıları arasında çatışma halinde olan göç motivasyonlarının nasıl oluştuğudur. Karma desen araştırma metodolojisiyle yürütülen çalışmada, nitel veriler Almanya, Hollanda, Çekya, İsveç, Danimarka ve İngiltere'ye göç etmiş toplam 20 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlardan, nicel veriler ise Almanya, Berlin'e göç etmiş 160 yazılım geliştiriciden elde edilmiştir. Temellendirilmiş kuram ile nitel veriler açık, eksenel ve seçici kodlama aşamalarıyla analiz edilmiş; nicel veriler ise SPSS kullanılarak frekans analizi, çapraz tablolar ve ki-kare testiyle değerlendirilmiştir. Araştırma, yazılım geliştiricilerin göç tercihlerinin; kültürel sermaye gelişimi ve değer görme ihtiyaçlarının baskınlığı nedeniyle şekillendiğini göstermektedir. Bu doğrultuda ilişki ağlarındaki beş ayrı aktör/aktantın; devletler, şirketler, açık kaynak kodları, programlama dilleri ve bilgi paylaşım platformlarının, yazılım geliştirici göçünde temel ve dönüşümsel rol oynayan aktantlar oldukları görülmüştür. Programlama dillerinin başlıca etken neden olduğu gelişim ihtiyacı nedeniyle göçün başlatıcı aktörlerinden birisi olduğu tespit edilmiştir. Bilgi paylaşım platformlarının da ağ içerisinde dinamikleri değiştirebilme özellikleriyle önemli unsurlardan bir diğeri olduğu ifade edilmiştir. Devletlerin politikaları ve şirketlerin stratejileri, yazılım geliştiricilerin göç motivasyonlarını bütünlüklü biçimde karşılayarak, bireylerin göç kararını kalıcı hale getirmeyi sağladığı gözlemlenmiştir. Antroposentrik teorilere eleştirel bakış açısıyla bulgular, yazılım geliştirici göçündeki tüm aktörler ile süreç temelli analizler yaparak araştırma noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the relational networks influencing the migration processes of software developers who have emigrated from Turkey. The study aims to elucidate the factors that shape the migration decisions of software developers who have relocated to Europe, considering both relational and procedural contexts. The central research problem revolves around understanding how the migration motivations of these developers emerge in the interplay between their suppressed individual creativity—constrained by company scale—and their perception of recognition, which is posited to be hegemonic through the utilization of their skills. Employing a mixed-methods research design, the study draws on qualitative data from in-depth interviews conducted with 20 participants who have migrated to Germany, the Netherlands, the Czech Republic, Sweden, Denmark, and the United Kingdom. Quantitative data were collected from 160 software developers who have relocated to Berlin, Germany. The qualitative data were analyzed through grounded theory methodology, utilizing open, axial, and selective coding, while the quantitative data were examined using SPSS through frequency analysis, cross-tabulations, and chi-square tests. Findings indicate that the migration motivations of software developers are primarily shaped by the dominance of cultural capital development and the need for recognition. In this regard, five key actors/actants within relational networks—states, corporations, open-source software, programming languages, and knowledge-sharing platforms—have been identified as fundamental and translational agents in software developer migration. The study reveals that programming languages, due to their central role in fostering developmental needs, act as one of the primary catalysts for migration. Knowledge-sharing platforms are also identified as significant components, capable of altering network dynamics. Furthermore, the policies of states and the strategies of corporations play an integral role in holistically addressing software developers' migration motivations, thereby rendering their migration decisions more permanent. Adopting a critical perspective on anthropocentric theories, the study concludes by conducting a process-based analysis that considers all actors involved in software developer migration.