Güzel sanatlar eğitimi yüksek lisans öğretim programına yönelik öğrenci görüşleri
Student opinions on the graduate program in fine arts education
- Tez No: 926067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR EVREN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nitelikli bir eğitim verebilmek adına mevcut eğitimin eksi ve artı yönlerinin tespit edilmesi, ortaya çıkan sonuçlar ile gerekli değişimlerin işe koşulması gerekmektedir. Bu tez kapsamında ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Eğitimi Yüksek Lisans Programı, öğrenci görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma yaklaşımının işe koşulması uygun görülmüştür. Elde edilen verilerde yüksek lisans programının içeriği ve uygulama süreçlerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 6 yüksek lisans öğrencisi katılımcı grubu olarak belirlenmiştir. Katılımcılarla nitel araştırmalarda en sık kullanılan veri toplama araçlarından biri olan yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile elde edilen veriler 'betimsel analiz' yöntemiyle çözümlenmiştir. Derslerin olabildiğince uygulama ağırlıklı işlenmesi, tartışma odaklı olması, disiplinler arası yürütülmesi, atölyelerin donanımlı olması, çevrim içi derslerin çoğunlukla yeterli verimlilikte olmaması ve araştırmalarda konu seçiminin öğrenciye bırakılması gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To provide a qualified education, it is necessary to identify the strengths and weaknesses of the current education system and implement necessary changes based on the findings. Within the scope of this thesis, the Master's Program in Art Teaching at the Department of Fine Arts Education at Anadolu University, one of the most established universities in our country, was examined based on student opinions. In the research, the basic qualitative research approach, one of the qualitative research methods, was deemed appropriate. The collected data aimed to explore the content and implementation processes of the master's program. For this purpose, a group of six master's students was selected as participants. Semi-structured interviews, one of the most commonly used data collection tools in qualitative research, were conducted with the participants. The data obtained through semi-structured interviews were analyzed using the“descriptive analysis”method. The findings revealed that lessons should be as practice-oriented as possible, discussion-based, and interdisciplinary; workshops should be well-equipped; online courses were generally not efficient enough; and research topics should be left to the students' discretion.