Eş nafakasının uluslararası tahsili
International recovery of spousal support
- Tez No: 1014571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancılık unsuru içeren boşanmaların artışı ve artan göç hareketleri, eş nafakasının uluslararası tahsili konusunda uyuşmazlıkları da beraberinde getirmektedir. Nafaka alacaklısı ile nafaka yükümlüsünün farklı ülkelerde yaşaması, eş nafakasına ve eş nafakasının tahsiline ilişkin ülkeler arasındaki düzenleme farklılıkları, nafaka alacaklısının alacağına kavuşmasını bir hayli zorlaştırmaktadır. Bu soruna çözüm ve yeknesak bir uygulama getirmek amacıyla, milletlerarası adlî ve idarî işbirliği sözleşmeleri akdedilmiştir. Tezimizde, nafaka kavramı ve özellikle yoksulluk nafakası kısaca anlatıldıktan sonra, Türk hukukunda yoksulluk nafakasının süresine ilişkin tartışmalar incelenmektedir. Karşılaştırmalı bir inceleme sunulması amacıyla, mukayeseli hukukta eş nafakasına ilişkin yaklaşımlara da kısaca yer verilmektedir. Nafakanın uluslararası tahsilini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan 1956 tarihli Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsiline İlişkin New York Sözleşmesi ile 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Uluslararası Tahsiline İlişkin La Haye Sözleşmelerinin kabul süreçleri ve önemli hükümleri kısaca açıklanmaktadır. Esas itibarıyla da 2007 tarihli La Haye Sözleşmesi ışığında, eş nafakasının tahsili için kabul edilen idarî işbirliği sistemi, uygulanacak hukuk, yöntem ve başvuru usulleri üzerinde durulmaktadır. Bu süreçte karşılaşılan hukukî engellere Sözleşme çerçevesinde sunulan çözümler açıklanmaktadır. Tez çalışmamız ile nafaka alacaklısı eşin; alacağına kavuşabilmesi için izleyeceği yolun aydınlatılması ve uğrayabileceği hak kayıplarının önlenmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in divorces involving a foreign element, together with growing migration movements, has also given rise to disputes concerning the international recovery of spousal maintenance. Where the maintenance creditor and the maintenance debtor reside in different countries, divergences between national legal regimes governing spousal maintenance and its recovery make it considerably more difficult for the maintenance creditor to obtain the amounts due. In order to address this problem and establish a uniform practice, international conventions on judicial and administrative cooperation have been concluded. In this thesis, following a brief explanation of the concept of maintenance and, in particular, maintenance on grounds of poverty, the debates concerning the duration of such maintenance under Turkish law are examined. In order to provide a comparative analysis, approaches to spousal maintenance in comparative law are also briefly addressed. The adoption processes and key provisions of the 1956 New York Convention on the Recovery Abroad of Maintenance and the 2007 Hague Convention on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance, both of which were drawn up to facilitate the international recovery of maintenance, are briefly explained. The thesis focuses primarily, in light of the 2007 Hague Convention, on the system of administrative cooperation established for the recovery of spousal maintenance, the applicable law, the available mechanisms, and the relevant application procedures. It also explains the solutions provided under the Convention to the legal obstacles encountered in this process. This thesis aims to clarify the course of action to be followed by a spouse entitled to maintenance in order to recover the amounts due and to contribute to preventing any loss of rights that the spouse may otherwise suffer.