Mardin Müzesi cam eserleri
Glass vessels in Mardin Museum
  1. Tez No: 926083
  2. Yazar: KASIM EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 586
Özet
Çalışmamızın konusunu tarihi ve coğrafi konumu ile Anadolu'nun kadim kentlerinden olan Mardin'de yer alan Mardin Müzesi'ndeki Cam eserler oluşturmaktadır. Müzeye satın alma, devir, kurtarma kazıları, Hasankeyf, Midyat ve Dara antik kenti kazılarından gelen toplamda 348 adet cam eser çalışmamızın içeriğini oluşturmaktadır. Tez kapsamına alınan cam eserlerin öncelikle bilgisayar ortamında fotoğraflarının temizleme işlemi yapılmış önce el, daha sonra dijital çizimleri yapılarak dijital ortamda tasnif edilmiştir. Eserler teknik ve form özellikleri incelenip çeşitli kaynaklar yardımıyla gruplandırılmaları ve tarihlendirmeleri yapılmıştır. Müzeye gelen bu eserlerin büyük çoğunlu herhangi bir tarih veren bir stratigrafi veya buluntu ile ortaya çıkarılmadığından tarihlemede analoji yöntemi kullanılmış ve bu incelemeler sonucunda eserler MÖ 5. yüzyıl ile MS 16. yüzyıl aralığına tarihlendiği belirlenmiştir. Mardin Müzesi cam eserleri arasında 11 farklı form kendi içerisinde form özelliklerine göre çeşitli şekillerde olduğu ortaya çıkarılmış ve bu eserlerin kentte üretilip üretilmediği, üretim yeri varsa nerelerden etkilendiği veya ithal mi edildiği, edildi ise nerelerden ithal edildiği sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the glass artefacts in the Mardin Museum located in Mardin, one of the ancient cities of Anatolia with its historical and geographical location. A total of 348 glass artefacts coming to the museum from purchase, transfer, rescue excavations, Hasankeyf, Midyat and Dara ancient city excavations constitute the content of our study. The glass artefacts included in the scope of the thesis were firstly photographed in the computer environment and then hand and digital drawings were made and classified in digital environment. The technical and form characteristics of the artefacts were analysed and grouped and dated with the help of various sources. Since the majority of these artefacts were not unearthed with any stratigraphy or finds that give a date, the analogy method was used in dating and as a result of these examinations, the artefacts were dated between the 5th century BC and the 16th century AD. Among the glass artefacts of the Mardin Museum, 11 different forms were found to be in various shapes according to their form characteristics and it was tried to find answers to the questions of whether these artefacts were produced in the city, where they were influenced or imported, and if so, where they were imported from.