Kültürlerarası iletişimi etkileyen faktörlerin sosyal medya üzerinden analizi: Etimoloji Youtube kanalı üzerine bir durum çalışması
An analysis of the factors influencing intercultural communication through social media: A case study on the etymology Youtube channel
  1. Tez No: 926082
  2. Yazar: EREN KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, İletişim Bilimleri, Sociology, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
21. Yüzyıl ile daha da hız kazanan dijitalleşme, McLuhan'ın belirttiği gibi mevcut ve yeni iletişim ortamlarını bütünleştirerek evreni küresel bir köy haline getirmektedir. Böylece yeni iletişim ortamlarının eğitim, iş, sağlık, politika ve turizm gibi her alandan etkilenerek dönüştüğü söylenebilir. Bu dönüşüm kültürlerarası iletişim bağlamında yürütülecek araştırmaları önemli hale getirmektedir. Ancak literatürdeki çalışmalar incelendiğinde nicel yöntemlerle yürütülmüş olmakla birlikte, aynı zamanda buz dağının görünmeyen tarafını gösterebilen nitel bir yaklaşım ile anlamlandırmaya yönelik kültürlerarası iletişimi etkileyenlerle ilgili çalışmaların da eksik kaldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, YouTube kullanıcı yorumları üzerinden kültürlerarası duyarlılık ve farkındalığın, kültürlerarası iletişimi nasıl etkilediğini anlamak ve tanımlamaktır. Bu nedenle, çalışma kapsamında YouTube video anlatıları ve kullanıcı yorumları olan hedef kitleler tercih edilmiştir. Hermeneutik ilgi ve yorumlayıcı paradigmadan yararlanılarak oldukça yapılandırılmış olarak nitel araştırma içinde örnek olay hikayesi durum çalışması deseninde yürütülen araştırma için Türkiye'de bulunan yerleşik yabancıların özel röportajlarını gerçekleştiren Etimoloji YouTube kanalı tercih edilmiştir. Bu doğrultuda 2 temel ve bunlara dayanan alt araştırma soruları oluşturulmuştur. Araştırma soruları çerçevesinde çalışmada; amaçlı örnekleme içinde bulunan tipik durum örneklemesi tercih edilerek en çok izlenen, beğenilen ve yorum yapılan 14 en tipik video seçilmiştir. 19.186 kullanıcı yorumları içerisinden olumsuz yorumlar olarak görülen 9.863 YouTube kullanıcı yorumları dahil edilme kriteri içerisinde tutularak araştırmanın çalışma gurubunu oluşturmaktadır. Türkiye'de yerleşmiş olan yabancıların iletişim süreçlerindeki kültürlerarası iletişimi engelleyici faktörler üzerinde sosyal medya ve sosyal ağ ilişkilerinin rolü literatürden faydalanılarak disiplinler arası bir yaklaşımla değerlendirilerek kodlama modeli oluşturulmuştur. Youtube video röportajları ve yorumları bilişsel, duyuşsal ve dilsel bileşenlerin kullanımını oluşturan bu araştırma modeli temel alınarak MAXQDA Nitel Veri Analizi programı yardımıyla kodlanarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından kullanıcı yorumlarının kültürlerarası duyarlılığı düşüren duyuşsal süreç etkisi temalarının yoğunluğu etrafında şekillenerek en fazla Zenofobi teması ile yabancı düşmanlığını tetikleyen ifadelerin var olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advent of the 21st century, digitalization has gained increasing momentum. As McLuhan states, it integrates both existing and emerging communication media, transforming the world into a global village. Consequently, new communication environments have undergone significant transformations across various fields, including education, business, health, politics, and tourism. This transformation underscores the importance of conducting research in the context of intercultural communication. However, an examination of the existing literature reveals that while many studies employ quantitative methods, there is a notable lack of qualitative research exploring the factors affecting intercultural communication—particularly studies that can uncover the“invisible side of the iceberg.”The aim of this study is to understand and define how intercultural sensitivity and awareness influence intercultural communication through an analysis of YouTube user comments. Therefore, YouTube video narratives and corresponding user comments were selected as the primary data sources for this research. Conducted within a highly structured case study design as part of qualitative research, the study adopted a hermeneutic and interpretative paradigm. The Etimoloji YouTube channel, which features special interviews with resident foreigners in Turkey, was chosen as the focal point of analysis. In line with this objective, two primary research questions and their respective sub-questions were formulated. To address these questions, 14 representative videos—selected based on the highest number of views, likes, and comments—were identified using typical case sampling within a purposeful sampling strategy. Among the 19,186 user comments, 9,863 negative comments met the inclusion criteria and formed the study group. The study examined the role of social media and social network dynamics in shaping factors that hinder intercultural communication, particularly in the interactions of foreigners residing in Turkey. This evaluation was conducted through an interdisciplinary approach, drawing on relevant literature and utilizing a coding model. The YouTube video interviews and comments were systematically coded and analyzed using MAXQDA Qualitative Data Analysis Software. The research model incorporated cognitive, affective, and linguistic components to provide a comprehensive framework for analysis. The findings indicate that user comments predominantly reflect themes related to affective processes that reduce intercultural sensitivity. Additionally, expressions triggering xenophobia were frequently observed within the overarching theme of xenophobia.