Kamu ihale sözleşmelerinin feshi ve feshin sonuçları
Termination of public procurement contracts and results of termination
  1. Tez No: 926099
  2. Yazar: SERCAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamu ihale sözleşmeleri, idare hukuku ile özel hukukun kesişim alanında yer aldığından, uygulamada, bilimsel çalışmalarda ve yargı kararlarında sıkça tartışmalar meydana gelmektedir. Bu sebeple kamu ihale sözleşmelerinin feshi konusu incelenmeye muhtaç olup önemini kaybetmeyecek bir konudur. Bu çalışmada sadece 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda düzenlenen fesih nedenlerine yer verilmiştir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiş olan borcu sona erdiren haller, ayrı bir çalışmanın konusu olabilecek kadar detaylı olduğundan çalışma kapsamına alınmamıştır. Ayrıca 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen sözleşme bazlı özel fesih nedenlerine de çalışmada yer verilmemiştir. Bu tez çalışması, idarenin sözleşmeleri içerisinde kamu ihale sözleşmelerinin yerini aktarmayı, özel hukuk ekseninde fesih kavramını açıklamayı ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda düzenlenen fesih nedenleri ile feshin sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu tezde, süreli/süresiz doktriner yayınlardan, mevzuat kaynaklarından, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay içtihatlarından ve Kamu İhale Kurulu kararlarından faydalanılmıştır. Bu çalışma ile kamu ihale sözleşmelerinin feshi ile alakalı hukuk doktrinine katkı sağlamak ve konu ile alakalı birtakım öneriler geliştirmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since public procurement contracts lie at the intersection of administrative law and private law, they frequently give rise to debates in practice, scientific studies, and judicial decisions. In this study, only the termination reasons regulated in the Public Procurement Contracts Law No. 4735 are included. The situations that terminate the debt regulated in the Turkish Code of Obligations No. 6098 are not included in the scope of this study as they are detailed enough to be the subject of a separate study. the contract-based specific termination reasons regulated in the Turkish Code of Obligations No. 6098 are also not included in the study. This thesis aims to convey the place of public procurement contracts within the administration's contracts, explain the concept of termination within the axis of private law, and examine the termination reasons and consequences regulated in the Public Procurement Contracts Law No. 4735. In this thesis, which employs qualitative research methods, doctrinal publications (both periodical and non-periodical), legislative sources, case law from the Constitutional Court, the Court of Jurisdictional Disputes, the Court of Cassation, the Council of State, and decisions of the Public Procurement Authority have been utilized. This study aims to contribute to the legal doctrine regarding the termination of public procurement contracts and to develop some recommendations related to the subject.