Nişanlanmanın sona ermesinden doğan tazminat ve hukuki sonuçları
Compensation and legal ramifications arising from terminated engagement
- Tez No: 926100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AGAH KÜRŞAT KARAUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Aile Hukukunun nitelikli ve kendine özgü bir sözleşmesi olan nişanlanma; 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 118 ve 123. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Nişanlanma; Medeni Kanun'un Aile Hukuku kitabının birinci kısmı olan Evlilik Hukuku'nun Evlenme bölümünde düzenlenmiştir. Nişanlanma ile tarafların, hak ve yükümlülükleri doğmaktadır. Nişanlanmanın sona ermesi halinde tarafların maddi tazminat ve manevi tazminat taleplerinde bulunabileceği yasal olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmayla; nişanlanma ve nişanlılık kavramı ile kapsamı, nişanlanmanın sona ermesi ve sona ermesinden kaynaklanan tazminat ve hukuki sonuçları ele alınmıştır. Yapılan araştırmada, nişanlanma sözleşmesinin sona ermesinden doğan birçok hukuki sorun olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda söz konusu hukuki sorunlar; bilimsel görüşler ve yargı kararları ışığında ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Betrothal, constituting a distinct and legally recognized contract within the ambit of family law, is governed by Articles 118 to 123 of the Turkish Civil Code No. 4721. This contract is specifically addressed within the“Marriage”section of the“Marriage Law”chapter, which comprises the first part of the Family Law book within the Turkish Civil Code. The act of entering into a betrothal agreement gives rise to legally enforceable rights and obligations for both contracting parties. In situations where the betrothal is dissolved, legal provisions allow for parties to pursue remedies, including claims for both pecuniary and non-pecuniary damages. With this study; the concept and scope of engagement and betrothal, the termination of engagement and compensation and legal consequences arising from its termination are dicussed. The research undertaken has identified numerous legal issues arising from the termination of betrothal contracts. These legal challenges are analyzed in detail within this study, drawing upon scholarly opinions and judicial precedents.