Kamu ihale sözleşmesinin feshi
Termination of public procurement contract
- Tez No: 332430
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Kamu ihale sözleşmeleri, kamu hizmetlerinin sürdürülmesinin önemli araçlarından biridir. 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, bu sözleşmeleri düzenleyen kuralları ihtiva eder. Aynı zamanda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu bu Kanunun tamamlayıcısıdır. Kamu ihale sözleşmelerinin feshi 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda düzenlenmiştir. Bu fesih sebepleri, sözleşmenin feshinde öncelikli olarak uygulanır. Sözleşmenin feshinde değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı yazarlar klasik görüşü savunmaktadırlar. Ancak dürüstlük kuralının kullanılmasıyla birlikte yeni dönme teorisinin daha adil sonuçlar vereceği kanaatindeyiz. Kamu ihale sözleşmesinin feshinden sonra, tarafların iade yükümü ve iadenin kapsamı fesih sebeplerine göre değişmektedir. Kamu ihalelerine katılmaktan yasaklama ve geçici teminatın gelir kaydedilmesi Kanunda feshin sonucu olarak öngörülmüştür. 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun kanunlaşma aşamasında meydana gelen özensizlik, hükümler arasında çelişkilerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle fesih sebeplerini düzenleyen hükümler arasındaki çelişkiler uygulamada sorunlara yol açabilecek niteliktedir. Tezimizde bu sorunların giderilmesine ilişkin çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Public procurement contracts are important tool for maintaining of public services. The Public Procurement Contracts Code No.4735 includes rules, which are regulating public procurement contracts. In addition, Turkish Obligation Code No.6098 is a complementary part of the Public Procurement Contracts Code No.4735. The termination of public procurement contracts was regulated in the Public Procurement Contracts Code. These reasons of termination have to apply during termination of contacts as primarily. There are some opinions related to termination amongst the authors. Some authors proposed classical theory of termination. However, new termination theory can give more fair results with the use of good faith rules rather than classical theory. After the termination of public procurement contract, obligation of parties, which are related to restitution, and content of restitution can change based on reasons of termination. Prohibition from participation to public procurement and registered revenue of tender security are regulated as a result of termination. The negligence during the legislation stage of the Public Procurement Contracts Code caused conflicts between articles. Particularly, conflicts amongst articles, which are related to termination, can cause potential problems during the application. In this dissertation, there are some solutions for potential problems that may be emerged in the future.