Etnik restoranların yerel halk – göçle gelen yabancı etkileşimine ve göçle gelen yabancıların kabulüne etkisi: Temas kuramı çerçevesinde bir araştırma
The effect of ethnic restaurants on local people - immigrant interaction and acceptance of immigrants: A research in the framework of contact theory
  1. Tez No: 926111
  2. Yazar: GÜRKAN AYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, etnik restoran deneyiminin göçle gelen yabancıları kabul etmeye etkisini temas kuramı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Amaç doğrultusunda oluşturulan model, sosyolojik değişkenler ile gastronomik değişkenler arasındaki etkileşimlerle etnik restoran ortamındaki temasın kültür bağlamına ek olarak tüketim bağlamında da değerlendirilebileceğine yönelik bir bakış açısı sunmaktadır. Ayrıca modelde temas sürecinin öncesi, esnası ve sonrası olarak değerlendirilmesi yolu ile gruplararası temas, literatürde önerildiği gibi sürece dayalı bir yaklaşım ile ele alınmıştır. 647 katılımcıdan elde edilen veriler, PLS-YEM yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Bulgular, sosyolojik değişkenlerin (kültürel mesafe, etnosentrizm ve ırkçı tutum) temasa hazır bulunuşta etkin rol oynadığını göstermektedir. Otantiklik algısı, temasın sosyolojik değişkenlerin yarattığı kültür bağlamından gastronomik değişkenler (kültürel motivasyon, etnik yiyeceklere yönelik tutum ve etnik restoran ziyaret niyeti) tarafından oluşturulan tüketim bağlamına taşınmasında köprü görevi görmektedir. Tüketim bağlamında temas, kurgusal ve gerçek temas olarak ikiye ayrılmaktadır. Kurgusal temas, etnik restoran deneyimine yönelik beklentiler ile şekillenmektedir. Gerçek bir etnik restoran deneyiminin nasıl olabileceği zihinde kurgulanmaktadır. Gerçek temas ise farklı bir kültürün çevrelediği etnik restoran ortamında fiziksel olarak bulunup deneyim yaşama aracılığıyla eş bulunuşluk yaşamak anlamına gelmektedir. Etnik restoranlarda temas ve eş bulunuşluk, sadece göçle gelen yabancılar ile değil, kültüre özgü semboller ile de yaşanmaktadır. Temasın çıktıları ise kurgusal temastan itibaren ele alınabilmektedir. Etnik restoranlarda deneyim yaşama niyeti geliştirmiş bireyler, göçle gelen yabancıları kabul etme eğilimi göstermektedir. Bu durum gerçek ve tekrarlı etnik restoran ziyaretlerinin sağladığı sürekli şahsi temas ile belirgin şekilde güçlenmektedir. Elde edilen bulgular hale etkisi, temasın çıktılarının sürekliliği, genişleyen temas etkisi ve ikincil aktarım etkisine yönelik değerlendirmeler yapılmasını da mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of ethnic restaurant experiences on immigrant acceptance through the lens of contact theory. The proposed model offers a perspective that evaluates contact not only in the context of cultural relations, but also through a consumerist approach with the interconnections of sociological and gastronomic variables. Furthermore, the model adopts a process-oriented approach to intergroup contact, as suggested in the literature, by analysing the contact process in three stages: pre-contact, during contact and post-contact. Data collected from 647 participants were analysed using PLS-SEM. The results show that sociological variables (cultural distance, ethnocentrism and racist attitudes) play a significant role in shaping readiness for contact. Perceived authenticity acts as a bridge to transfer contact from a culture-oriented context shaped by sociological variables to a consumption-oriented context influenced by gastronomic variables (cultural motivation, attitudes towards ethnic food and intention to visit ethnic restaurants). Contact in the consumption context is divided into two categories: fictional contact and actual contact. Fictional contact is shaped by expectations surrounding the ethnic restaurant experience, creating a mental framework of what such an experience might entail. Actual contact, on the other hand, refers to coexistence, where individuals physically engage with and experience the ethnic restaurant environment, surrounded by elements of a different culture. Contact and coexistence in ethnic restaurants occur not only between individuals and immigrants, but also through interactions with culture-specific symbols. The outcomes of contact can be observed starting with fictional contact. People who want to experience ethnic restaurants tend to be more accepting of immigrants. This tendency becomes significantly stronger with actual and repeated visits to ethnic restaurants, which facilitate sustained personal contact. The findings also allow for assessments of the halo effect, the continuity of contact outcomes, the extended contact effect and the secondary transfer effect.