Eskişehir teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin inovasyon güçlerinin ölçülmesine yönelik amprik bir çalışma: Arthur D.Little modeli
An empirical study to measure the innovation power of businesses operating in Eskişehir technology development zone: Arthur D. Little model
- Tez No: 926126
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde inovasyon, işletmelerin ve ekonomilerin gelişim anahtarlarından birisi olma özelliği kazanmış ve bu anlamda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde inovasyon kültürü hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Böylelikle inovatif ekonomiler hem rekabet gücü hem de piyasa yapıcı olarak daha ön plana çıkmışlardır. Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak farklılaşan üretim sistemleri de yine inovasyonu bir gereklilik haline getirmiş, çağın yeniliklerine ayak uydurma ve teknoloji imkanlarından yararlanarak işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamada bir araç olarak öne çıkarmıştır. Bu çalışmada, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinden inovasyon gücünün ölçümlenmesi ve inovasyon gücünü etkileyen unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren 52 işletmenin yönetim kademesindeki katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, anket yöntemi ile veri toplanmış ve elde edilen verilerden hareketle nicel analizlerle sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Analizler neticesinde, teknoloji bölgesinde faaliyet gösteren bu işletmelerin genel inovasyon gücü düzeylerinin 6,55 ortalamaya sahip olduğu ve buna bağlı olarak çok iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Ancak inovasyon gücünü belirleyenunsurlar bağlamında inovasyon vizyon ve stratejisi (5,72) ile organizasyon yapısına (5,66) ilişkin ortalamaların diğer boyutlara nazaran düşük olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda işletmelerin süreçlere katılım, organizasyon yapısının inovasyon odaklı olarak modernizasyonu ve çalışma ortamının bu doğrultuda şekillendirilmesi yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, innovation has become one of the keys to the development of businesses and economies, and in this sense, innovation culture has begun to spread rapidly in developed and developing countries. Thus, innovative economies have come to the forefront both as competitive power and market makers. Developing technology and the production systems that have differentiated accordingly have also made innovation a necessity, and have highlighted it as a tool for keeping up with the innovations of the age and ensuring the sustainability of businesses by taking advantage of technological opportunities. This study aims to measure the innovation power of businesses operating in technology development zones and to determine the factors that affect innovation power. The study was conducted with participants at the management level of 52 businesses operating in Eskişehir Technology Development Zone. In the study, data was collected using the survey method and quantitative analyses were attempted to be conducted based on the obtained data. As a result of the analyses, it was determined that the general innovation power levels of these businesses operating in the technology zone had an average of 6.55 and were therefore at a very good level. However, in the context of the factors determining innovation power, it was determined that the averages related to innovation vision and strategy (5.72) and organizational structure (5.66) were lower than other dimensions. In this direction, suggestions were developed for the participation of businesses in processes, modernization of the organizational structure with an innovation focus and shaping the working environment in this direction.