Bakteriyel selülozun tek kademe ile ağartılabirliğinin araştırılması
Investigation of single stage bleaching of bacterial celluse
  1. Tez No: 926127
  2. Yazar: OKAN AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH PEŞMAN, DOÇ. DR. EVREN ERSOY KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tez çalışmasında fermantasyon ile üretilen bakteriyel selülozun etil alkol ve sodyum hidroksit kademeleri ile saflaştırılması, sodyum borhidrür, sodyum perkarbonat ve hidrojen peroksit kademeleri ile ağartılması çalışılmıştır. Çalışma kapsamında üretilen test kağıtlarının optik özellikleri ölçülmüş ve FTIR-ATR ve SEM karakterizasyonları yapılmıştır. Çalışmada saflaştırma işleminin kontrole göre renk değişim etkisi (ΔE) 29,34 olarak belirlenmiştir. Çalışmada en yüksek ISO parlaklığı sonuçları %2 aktif oksijen içeren hidrojen peroksit ve %1,5 sodyum hidroksit uygulanan test numunelerinde %70,82 olarak belirlenmiştir. Hidrojen peroksite alternatif olarak kullanılan alkali karakterdeki sodyum perkarbonat uygulaması ile de başarılı sonuçlar elde edilmiştir. %3 AO içeren sodyum perkarbonat uygulaması ile ISO parlaklık değeri %68,9 olarak ölçülmüştür. Sarılık değeri açısından da en iyi sonuçlar %2 aktif oksijen içeren hidrojen peroksit ve %1,5 sodyum hidroksit uygulanan test numunelerinde elde edilmiştir. Sodyum perkarbonat uygulamasının sarılık değerini hidrojen perokside göre kısmen artırdığı tespit edilmiştir. Test numunelerinin SEM görüntü analizi sonucunda uygulanan işlemlerin liflerin yapısını bozmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, purification of bacterial cellulose produced by fermentation with ethyl alcohol and sodium hydroxide stages, bleaching with sodium borohydride, sodium percarbonate and hydrogen peroxide stages were studied. Optical properties of the test papers produced within the scope of the study were measured and FTIR-ATR and SEM characterizations were performed. In the study, the color change effect of the purification process compared to the control (ΔE) was determined as 29.34. The highest ISO brightness result in the study was determined as 70.82% in the test samples to which 2% active oxygen containing hydrogen peroxide and 1.5% sodium hydroxide were applied. Successful results were also obtained with the alkaline sodium percarbonate application used as an alternative to hydrogen peroxide. ISO brightness value was measured as 68.9% with the sodium percarbonate application containing 3% AO. The best results in terms of yellowness value were obtained in test samples to which hydrogen peroxide containing 2% active oxygen and 1.5% sodium hydroxide were applied. It was determined that sodium percarbonate application partially increased the yellowness value compared to hydrogen peroxide. As a result of SEM image analysis of the test samples, it was also determined that the applied processes did not damage the structure of the fibers.