Pulur höyüğün yakın çevresindeki erken dönem yerleşimlerinin tespiti ve buluntularının değerlendirilmesi
Determination of early settlements in vicinity of Pulur mound and evaluation of the finds
- Tez No: 926149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pulur Höyük'te gerçekleştirilen bu kazı çalışmalarının yanı sıra hazırlanacak olan tez, höyük ve çevresinde yapılması planlanan bir yüzey araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmalar sonucunda Doğu Anadolu'nun erken dönemlerine ilişkin önemli verilere ulaşılmasında ve çevredeki yerleşim izlerine dair kültürel ve mimari doku hakkında da oldukça önemli bilgiler sunulacaktır. Ayrıca yüzey araştırması sonucunda bulunan seramiklerin incelenmesiyle, dönemsel bir değişimin olup olmadığı, mimari oluşumla seramiklerin ortaya çıkış süreçlerinin birbirleriyle olan bağlantılarının tespiti üzerinde durulacaktır. Yine bölgede var olan mimari bulgular arasında tek düzeliğin mi yoksa farklı mimari teknik ve yöntemlerinde mi uygulanıp uygulanmadığı gerçekleştirilecek olan çalışmalarla ortaya konulacaktır. Erzurum'da daha önce yapılmış olan arkeolojik kazı ve araştırmalarda yukarıda bahsettiğimiz önemli bilgilere erişilmesiyle birlikte Doğu Anadolu'nun tarih öncesi yerleşim kronolojisi sorununa da değinilecektir. Bölgede çok önemli bir konumda bulunan Pulur Höyük'teki kazı çalışmalarında çok önemli sonuçlara ulaşılması hedeflenmektedir. Bu tez çalışmasında da höyük ve çevresinde planlanan yüzey araştırmaları kazı çalışmalarıyla ulaşılan bilimsel verilere oldukça katkı sağlayacaktır. Böylece Doğu Anadolu Bölgesinin arkeolojisinde önemli yerlerden biri olan Erzurum'da hem Pulur Höyük kazısı hem de çevresinde yapılacak yüzey araştırmasıyla hedeflenen sonuçlara bilimsel anlamda sunulacaktır
Özet (Çeviri)
n addition to these excavation groups being found in Pulur Höyük, the thesis to be prepared, according to a survey of the mound and later. As a result of the research, very important information will be obtained about reaching important points regarding the early periods of Eastern Anatolia and about the cultural and architectural texture of the settlement traces in the surrounding area. Since there will not be a periodic analysis by examining the ceramics found as a result of the survey, the connections between the architectural formation and the exits after the emergence of the ceramics will also be emphasized. Again, whether monotony among the architectural determinations in the region or whether it is applied in different architectural techniques and methods will be revealed by the execution. The problem of the prehistoric settlement chronology of Eastern Anatolia will also be addressed, together with the access to important information from our previous exit in the ruins excavations and remains in Erzurum. It is aimed to achieve very important results in the excavations at Pulur Höyük, which is located in a very important region in the region. This thesis will also contribute greatly to the scientific protection achieved by the surface surveys and excavations in and around the mound. Thus, in Erzurum, which is one of the important periods in the archeology of the Eastern Anatolia Region, the aim is to scientifically finish the accident with both the Pulur Höyük excavation and the surface research to be carried out around it.