YDS Almanca sınavındaki kelimelerin benzerlerinin incelenmesi
Examination of similar words in the YDS German exam
  1. Tez No: 926150
  2. Yazar: EBRAR KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sınavlar, öğrencilik ve akademik hayatın en önemli parçalarından biridir. 2021 YDS/2 sınavında kullanılan kelimelere benzer kelimelerin incelendiği bu çalışma, literatür taraması, veri toplama, verilerin analizi, sözlük incelemesi aşamalarında gerçekleştirilmiştir. Dil öğreniminde en önemli yere sahip olan kelimelerin çeşitli şekillerde inceleme alanları vardır. Bu çalışmada kelimeler dilbilimin alt dalları olan sözcükbilim, sözlükbilim, anlambilim, etimoloji, metindilbilim ve dilbilgisi alanları doğrultusunda incelenmiştir. Bu kelimeler hem basılı sözlük hem de online sözlükler yardımıyla belirli konu başlıkları altında incelenmiştir. Bu çalışmada dil öğrenimindeki zorlukları aşmak için kelime haznesinin geliştirilmesi ve girilecek sınavlara ön hazırlık yapabilme amaçlanmıştır. Ele alınan bu sınavda yer alan kelimeler sınırlandırma yapılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmalar neticesinde, kelimelerin dil öğreniminde ne kadar önemli olduğu, pek çok inceleme alanına sahip oldukları ve geçmişten günümüze farklı biçim ve anlamlarda kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exams are one of the most important parts of student and academic life. This study, which examined words similar to the words used in the 2021 YDS/2 exam, was carried out in the stages of literature review, data collection, data analysis and dictionary review. Words, which have the most important place in language learning, have various fields of study. In this study, words were examined in line with the sub-branches of linguistics, namely lexicology, lexicography, semantics, etymology, text linguistics and grammar. These words have been examined under certain topics with the help of both printed dictionaries and online dictionaries. In this study, it is aimed to develop vocabulary in order to overcome the difficulties in language learning and to prepare for the exams. The words in this exam were analysed by making limitations. As a result of these researches, it has been concluded that words are important in language learning, that they have many fields of study and that they have been used in different forms and meanings from past to present.