Kamu kurumunda çalışan personelin örgütsel adalet algısı çerçevesinde aidiyetlerinin incelenmesi: elektrik üretim A.Ş.(EUAŞ) Genel Müdürlüğü örneği
A study on belongingness of public personnel in view of their organizational justice perceptions: The electricity generation corporation
  1. Tez No: 926169
  2. Yazar: SEVİLAY TEKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma için nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Kamu kurumunda çalışan personelin örgütsel adalet algısı bağımsız değişken, çalışanların örgütsel adalet algısına bağlı olarak aidiyet düzeyleri bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerini toplamak için olasılıklı örnekleme yöntemi olarak küme örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma için 459 kişi ankete katılmıştır. Geçerli olan 443 anketin verileri araştırmanın analizinde kullanılmak üzere değerlendirmeye alınmıştır. Anket formları ile elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programına araştırmacı tarafından işlenmiş ve analiz edilmiştir. Demografik veriler için T-Testi ve Anova testi uygulanmıştır. Ölçeklerin ve alt boyutlarının güvenirlik değerlerini belirlemek için Cronbach Alpha analizi, aralarındaki ilişkiyi test etmek için Korelasyon ve etkiyi görmek için ise Regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, örgütsel adalet ile aidiyet arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Etkileşimsel adalet aidiyet türlerinin tamamında en güçlü etkileyici faktör olarak öne çıkmaktadır. İşlemsel adaletin etkisi yönetim aidiyeti dışında anlamlı değildir. Dağıtımsal adaletin etkisi ise yönetim ve mekân aidiyetinde belirgin olsa da örgüt aidiyeti için görece daha zayıftır. Ankette yer alan kişisel verilere ilişkin incelemede katılımcıların unvan, statü, idari ceza ve yaş karşılaştırmasında aidiyet ve alt boyutları açısından anlamlı farklılaşmalara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relational survey model and quantitative research method was applied for the research. The perception of organizational justice of the personnel working in the public institution where the research was conducted was the independent variable, and the level of belongingness of the employees, depending on their perception of organizational justice, was the dependent variable. Cluster sampling method was applied as a probability sampling method to collect research data. 459 people participated in the survey for the research. Data from 443 valid surveys were analyzed in the research. The data obtained with the survey forms were processed and analyzed by the researcher using the SPSS 26.0 software. T-Test and ANOVA test were applied for demographic data. Cronbach alpha analysis was applied to determine the reliability values of the scales and their sub-dimensions, and correlation and regression analyses were applied to test the relationship between the variables. According to the results of the research, a significant and positive relationship was found between organizational justice and belonging. Interactional justice stands out as the strongest influencing factor for all types of belongingness. The effect of procedural justice is only significant for management belongingness. The effect of distributive justice, although evident in management and location belongingness, is relatively weaker for organizational belongingness. In the examination of the demographic data, significant differences were found in terms of belongingness and its sub-dimensions in the comparison of the participants' title, status, administrative penalty experience and age variables.