Hans Peter Richter'in 'Friedrich Benim Arkadaşımdı' ve Judith Kerr'in 'Hitler Oyuncağımı Çaldı' kitaplarında savaşın çocuklar ve gençler üzerindeki psikolojik etkilerinin toplumsal yansıması
The social aspect of the psychological effects of war on children and Youths in the novels 'Friedrich' by Hans Peter Richter and 'When Hitler Stole Pink Rabbit' by Judith Kerr
  1. Tez No: 926185
  2. Yazar: DORUK HAN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Savaş zamanları, kim olursa olsun insanlarda genel olarak olumsuz psikolojik etkiler bırakan evrensel bir gerçektir. Savaşın insanlarda uyandırdığı korku duygusu, geçmişten bugüne değişmeyen bir duygu olarak kalır. Hans Peter Richter'in“Friedrich benim arkadaşımdı.”adlı eseri, Friedrich'in yaşadığı dışlanmayı ve çocukluğunun psikolojik yıkımını çarpıcı bir şekilde göstererek, savaşın bir insanın iç dünyasında nasıl tahribat yapabileceğini gözler önüne serer. Savaşı tanımlamak gerekirse; Siyasi, ekonomik, etnik ve benzeri nedenlerle farklı toplumların çatışmaya girdiği ve bu çatışmanın ülke içinde yıkıma neden olduğu insanlık tarihinin acı bir gerçeğidir. Savaş, hiçbir çocuğun gerçekten yaşamak istemeyeceği bir travmadır. Savaşın gölgesinde büyüyen bazı çocuklar hayatlarını savaş kurbanı olarak tamamlarken, diğerleri yıllar sonra bile savaşın izlerini taşıyan bireyler olarak yaşamlarını sürdürür. Bu çalışma, Hans Peter Richter'in“Friedrich benim arkadaşımdı.”romanı üzerinden savaşın çocuklar üzerindeki psikolojik etkilerinin toplumsal sonuçlarını analiz etmeyi ve özellikle çocukların korku dolu bir ortamda birbirlerine karşı olan davranışlarını ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Judith Kerr'in romanı, Nazi Almanyası'nın yükselişini bir çocuğun gözünden ele almaktadır. Baş karakter Anna ve ailesi, Yahudi kökenlerinden dolayı Adolf Hitler'in iktidara gelmesiyle artan baskı ve antisemitizmden kaçmak zorunda kalır. Roman, Anna'nın bakış açısından ailesinin sürgününü, yoksulluk ve belirsizlik dolu bir hayatta yeniden başlama çabalarını anlatmaktadır. Bu süreçte Anna, savaş ve ırkçılığın yıkımını, aile bağlarının gücünü ve dayanışmanın önemini keşfeder. Çalışmamda, Nazi Almanyası döneminde antisemitik baskı altında yaşayan bir ailenin hikayesini anlatıyoruz. Kerr'in kendi yaşamından ilham alarak yazdığı bu roman, ailesinin İngiltere'ye kaçışını ve orada yeni bir başlangıç yapmalarını anlatır. Bu roman, savaşın yıkımını ve insan dayanışmasının gücünü vurgulamakta olup, özellikle genç okurlara tarihsel olaylar ve insani değerler hakkında önemli dersler vermek amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Times of war are a universal reality that generally leaves negative psychological effects on people, regardless of who they are. The feeling of fear that war instills in people remains an unchanging emotion from the past to the present day. Hans Peter Richter's work“Damals war es Friedrich”vividly illustrates how Friedrich's experienced exclusion and the psychological destruction of his childhood poignantly demonstrate the damage that war can inflict on the inner world of a person. If one were to define war: It is a painful reality in the history of humanity where various societies come into conflict due to political, economic, ethnic, and similar reasons, causing destruction within the community of the country. War is a trauma that no child truly wants to experience. Some children who grow up in the shadow of war end their lives as victims of war, while others continue to live as individuals bearing the scars of war even years later. This work aims to analyze the societal effects of the psychological effects of war on children based on Hans Peter Richter's novel“Damals war es Friedrich”and particularly to thoroughly examine the behavior of children towards each other in an environment characterized by fear. Judith Kerr's novel deals with the events of the rise of Nazi Germany from the perspective of a child. The main character, Anna, and her family must flee Germany due to the repression and anti-Semitism associated with Adolf Hitler's rise to power because of their Jewish origin. The novel depicts from Anna's perspective the exile of her family, their efforts to start anew in a life full of poverty and uncertainty. During this time, Anna discovers the destruction caused by war and racism as well as the strength of familial bonds and the importance of solidarity. In our work, we narrate the story of a family living under anti-Semitic pressure during the time of Nazi Germany. Inspired by Kerr's own life, it describes her childhood, her family's escape to England, and the fresh start there. This novel emphasizes the destruction of war and the power of human solidarity and was written to impart important lessons about historical events and human values, particularly to young readers.