Murtazâ ez-Zebîdî'nin 'et-Ta'lîka el-Celîle bi Tağlîki Müselselâtı İbn Akîle' isimli eseri
  1. Tez No: 926186
  2. Yazar: MAHIEDDIN RACHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
“İbn Akîle”olarak bilinen Muhammed b. Ahmed b. Sa'îd el-Hanefî el-Mekkî (öl. h.1150) elde ettiği müselsel hadisleri“el-Fevâidü'l-celîle fi Müselselât Muhammed b. Ahmet b. Akîle”olarak isimlendirdiği bir kitapta toplamıştır. Bu kitap matbudur. Onun ardından gelen Murtazâ ez-Zebîdî, sema'larına dikkate alarak, İbn Akîle'nin farkına varamadığı hadislerden senedinde kopukluk olanların muttasıl halini ve kapalılık bulunanların bu kapalılığını giderecek şeklini ortaya koyan ve“et-Ta'lîk el-Celîle bi Tağlîki Müselselâtı İbn Akîle ”olarak isimlendirdiği bir kitap telif etti. Bu kitap önemli olmasına rağmen halen basılmamıştır. İki yazma nüshası olan bu eserin edisyon kritikle günümüz basım sistemine göre gün yüzüne çıkarılması, metnin aslına uygun olarak tespit ve tashihi ile risalenin özgün yanlarını ortaya konulması ve açıklayıcı yararlı izahlar yaparak okuyuculara/araştırmacılara daha faydalı olmasının sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Known as“Ibn Aqile”, Muhammad b. Ahmed b. Sa'îd al-Hanefi al-Mekki (died h.1150) reported the muselsal hadiths he obtained from“al-Fevâidü'l-celîle fi Müselselât Muhammed b. Ahmed b. He collected them in a book he called ”Akîle“. This book is printed. Murtaza al-Zabidi, who came after him, by taking into account his sema's, put forth the clear state of those who have a disconnection from the hadiths that Ibn Aqile could not notice, and the way that those who have closedness would eliminate this opacity, and ”et-Ta'lîk al-Celîle bi Tagliki Müselselât İbn Akile“ He copyrighted a book he named ”". Although this book is important, it is still unpublished. It is aimed to unearth this work, which has two manuscripts, according to today's printing system with an edition critique, to reveal the original aspects of the treatise by identifying and correcting the text in accordance with its original form, and to make it more useful to readers/researchers by making useful explanatory explanations.