Ortaokul dönemindeki üstün yetenekli öğrencilerin sosyal yeterliklerinin geliştirilmesi: Eylem araştırması
Developing social competencies of gifted students in secondary school: Action research
  1. Tez No: 926226
  2. Yazar: ESRANUR DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN VURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Üstün yetenekli bireylerin bazı sosyal yeterlik sorunları yaşadıkları bilinmektedir. Bu sosyal yeterlik sorunlarının bir bölümü de öz-düzenleme becerilerinin eksikliği nedeniyledir. Bu araştırmada ortaokul dönemindeki üstün yetenekli öğrencilerin sahip oldukları ve olmadıkları sosyal yeterlikler belirlenerek, elde edilen veriler doğrultusunda okullarında onlara öz düzenleme becerilerinin öğretilmesi yoluyla sosyal yeterliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bir ortaokulda destek eğitim sınıfına katılan dokuz üstün yetenekli ergen araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Bu katılımcılardan üçü odak öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırma sürecinde öz-düzenleme becerilerinin öğretimi için eylem planları yapılmış uygulanmış ve her ders içinde toplanan veriler sürekli analiz edilerek yeni alınan kararlar ile eylem planları düzenlenerek uygulandığından araştırmanın deseni eylem araştırmasıdır. Ortaokula devam eden üstün yetenekli öğrencilere yirmi oturumluk öz düzenleme ile ilişkili sosyal yeterliği geliştirme programı uygulanmış ve programın öğrencilere nasıl katkı sağladığı incelenmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin sosyal yeterliklerini geliştirmek amacıyla oluşturulan programın tasarı aşamasında öz düzenleme ile ilişkili sosyal yeterliklerinin geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Programın uygulama sürecinde, öz düzenleme becerilerinde gelişim gereksinimi olduğu belirlenen katılımcı odak öğrencilerin, sınıf içinde ders düzenini aksatacak davranışlarda bulundukları, arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşadıkları ve beklenmedik düşük başarı sergiledikleri ortaya konulmuştur. Programın uygulanmasının ardından öğrencilerin duygularını düzenleme ve iletişim becerilerinde iyileşmenin olduğu, okul ve sınıf içerisinde daha az problem davranış sergiledikleri belirlenmiştir. Katılımcı odak öğrencilerin ebeveynlerinin ise çocuklarına dair beklentilerinin değiştiği ve sosyal beceri öğretiminde yaptıkları hataları fark ettikleri bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that gifted individuals experience some social competence problems. Some of these social competence problems are due to the lack of self-regulation skills. In this study, it was aimed to determine the social competences that gifted students in secondary school have and do not have, and to develop their social competences by teaching them self-regulation skills in their schools in line with the data obtained. Nine gifted students attending a support education class in a secondary school constitute the participants of the study. Three of these participants were determined as focus students. During the research process, action plans were made and implemented for teaching self-regulation skills, and since the data collected in each lesson were continuously analyzed and action plans were organized and implemented with new decisions taken, the research design was action research. A twenty-session self-regulation-related social competence development program was implemented for gifted students attending secondary school and how the program contributed to the students was examined. It was determined that the social competences related to self-regulation should be developed during the design phase of the program created to develop the social competences of gifted students. During the implementation process of the program, it was revealed that the participant focus students who were determined to need development in their self-regulation skills exhibited behaviors that disrupted the lesson order in the classroom, had problems in friendships and exhibited unexpected low success. After the implementation of the program, it was determined that there was an improvement in the students' emotional regulation and communication skills, and they exhibited less problem behavior in school and in the classroom. It was found that the parents of the participant focus students' expectations for their children changed and they realized the mistakes they made in teaching social skills.