31 Mart 2024 yerel seçimlerindeki adayların temsili: Sabah ve Cumhuriyet gazetesi örneği
Representation of candidates in the 31 March 2024 local elections: The case of Sabah and Cumhuriyet newspaper
- Tez No: 926228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM DENİZ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde 31 Mart 2024 İstanbul yerel seçimlerine yönelik Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Murat Kurum ve Cumhuriyet Halk Partisi adayı Ekrem İmamoğlu'na ilişkin haber söylemlerinin ele alınış biçimi Teun Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi modeli kullanılarak çözümlenmiştir. Bu gazetelerin seçilme sebepleri; farklı ideolojik yaklaşımdaki gazetelerin adayları temsil biçiminin belirlenebilmesi ve konuya ilişkin ele alış biçimlerindeki farklılıkların tespit edilebilmesidir. Çalışmada, gazete haberlerindeki ideolojik unsurların belirlenmesi amacıyla gazete haberleri sistematik bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Sabah gazetesinin haberlerinde, Murat Kurum'un seçim projeleri, rakipleriyle ilişkileri ve kamuya yönelik mesajları ön plana çıkmaktadır. Kurum'un olumlu imajını pekiştirmek için aktif cümle yapıları tercih edilirken, rakipleri aleyhine olumsuz bir temsil çabası gözlemlenmektedir. Cumhuriyet gazetesinde ise, Ekrem İmamoğlu'nun toplumsal duyarlılığı ve liderlik özellikleri olumlu bir dille vurgulanırken, Murat Kurum'a yönelik eleştiriler öne çıkmaktadır. İmamoğlu'nun projeleri ve halkla ilişkileri, onun imajını güçlendirirken, Kurum'a ilişkin pasif cümle yapılarının kullanılması, eleştirilerin dolaylı bir biçimde yer verilmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak, her iki gazete, siyasi figürleri farklı ideolojik çerçevelerde sunarak, kamuoyunu şekillendirme çabasını sürdürmektedir. Bu analiz, medyanın siyasi iletişimdeki rolünü ve etkisini anlamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cumhuriyet and Sabah newspapers' coverage of the news discourses on Justice and Development Party candidate Murat Kurum and Republican People's Party candidate Ekrem İmamoğlu for the 31 March 2024 Istanbul local elections were analyzed using Teun Van Dijk's critical discourse analysis model. The reasons for choosing these newspapers are to determine the way newspapers with different ideological approaches represent the candidates and to identify the differences in the way they deal with the subject. In the study, newspaper articles were systematically analyzed in order to determine the ideological elements in newspaper articles. According to the findings, Murat Kurum's election projects, his relations with his rivals and his messages to the public are emphasized in the news articles of Sabah newspaper. While active sentence structures are preferred to reinforce Kurum's positive image, a negative representation effort is observed against his rivals. In Cumhuriyet newspaper, Ekrem İmamoğlu's social sensitivity and leadership qualities are emphasized positively, while criticisms against Murat Kurum come to the fore. While İmamoğlu's projects and public relations strengthen his image, the use of passive sentence structures regarding Kurum causes criticism to be indirectly included. As a result, both newspapers continue their efforts to shape public opinion by presenting political figures in different ideological frameworks. This analysis helps to understand the role and impact of the media in political communication.