Mühendislik tasarım temelli fen öğretiminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of engineering design based science teaching on primary school 4th grade students scientific creativity and critical thinking skills
  1. Tez No: 615878
  2. Yazar: RABİA ASAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, mühendislik tasarım temelli gerçekleştirilen fen öğretimin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık ve eleştirel düşünme eğilimine etkisini incelemektir. Ayrıca bu çalışma kapsamında mühendislik tasarım temelli öğretim sürecinde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılıkları ve eleştirel düşünme eğilimi arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma nicel yöntem desenlerinden eşleştirilmiş yarı deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde Kayseri İlindeki bir ilkokulda 4. sınıfta öğrenim gören ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilen 27 deney ve 26 kontrol grubu olmak üzere toplam 53 öğrenciden oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Hu ve Adey tarafından geliştirilen ve güvenirliği 0,89 olan“Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği”ve Facione, Facione ve Giancarlo tarafından geliştirilen ve güvenirliği 0,88 olan“California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçları uygulama öncesinde ve sonrasında hem deney hem kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırma 10 hafta boyunca devam etmiş ve derslerde hem deney hem de kontrol grubunda 5E öğrenme modeli kullanılmıştır. Deney grubunda 5E içine gömülü mühendislik tasarım temelli fen öğretimi uygulanmıştır. Bilimsel yaratıcılık ve eleştirel düşünme eğilimi ölçeğinden elde edilen puanların gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi kullanılırken; gruplar içi ön test-son test karşılaştırılmasında eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the effect of science teaching based on engineering design on the scientific creativity and critical thinking tendency of 4th grade students. In addition, in this study, it was investigated whether there is a relationship between scientific creativity and critical thinking tendency of 4th grade students in engineering design based teaching process. The study was carried out in accordance with the quasi-experimental pattern paired from quantitative method patterns. The sample of the study consists of a total of 53 students, including 27 experimental and 26 control groups, who were educated in the 4th grade in Kayseri Province in the 2018-2019 Academic Year Fall Semester and selected through sampling easily accessible. In this research,“Scientific Creativity Scale”developed by Hu and Adey and whose reliability was 0.89 and“California Critical Thinking Tendency Scale”developed by Facione, Facione and Giancarlo, and 0.88, were used in this study. Data collection tools were applied to both the experimental and control groups as pre-test and post-test before and after the application. The research continued for 10 weeks and 5E learning model was used in both experimental and control groups. In the experimental group, engineering design based science teaching was applied embedded in 5E. While comparing the scores obtained from the scale of scientific creativity and critical thinking disposition among the groups, independent sample t test was used; Paired sample t test was used in comparison of pretest-posttest between groups.