STEM eğitiminin üçüncü sınıf öğrencilerinin tutumlarına, temel süreç becerilerine ve kariyer ilgilerine etkisi
The Effect of STEM education on third grade students' attitudes, basic process skills and career interests
- Tez No: 917502
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
STEM; Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarını disiplinler arası bir bakış açısıyla bütüncül olarak ele alan eğitimsel bir yaklaşımdır. Bu araştırmanın amacı, üçüncü sınıf öğrencilerinin STEM' e yönelik tutumları, temel süreç becerileri ve kariyer ilgileri üzerine STEM eğitiminin etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma yöntemin yakınsayan paralel deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında deney öncesi desenlerden tek gruplu ön-son test desen, nitel kısmında ise temel nitel çalışmadan faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu uygun örnekleme ile belirlenmiş olup 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin bir ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 18 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri Yıldırım & Selvi (2015) tarafından uyarlanan“STEM Tutum Ölçeği”, Aydoğdu & Karakuş (2015) tarafından uyarlanan“Temel Beceri Ölçeği”ve Yerdelen, Kahraman & Taş (2016) tarafından uyarlanan“STEM Kariyer İlgi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde ise araştırmacı tarafından geliştirilen“STEM Eğitimi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”,“Öğrenci Mektupları”,“STEM Etkinlik Dokümanları”ve“Video Kayıtları”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama süresi 10 haftadır. Bu süreçte çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen beş adet STEM etkinlik dokümanı uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda üçüncü sınıf öğrencilerinin STEM' e Yönelik Tutum Ölçeği, Temel Beceri Ölçeği, STEM' e Yönelik Kariyer İlgi Ölçeğinden aldıkları ön-son test ortalama puanları bağımlı örneklemler t testi ile analiz edilmiş ve ön-son test ortalama puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. STEM Etkinlik dokümanlarının Temel Süreç Becerileri Analitik Rubriğiyle analizi sonucunda elde edilen veriler Friedman Testi ile Tasarım Odaklı Düşünme Süreci Analitik Rubriğinden elde edilen veriler ise tekrarlı ölçümler için tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma grubundaki öğrencilerin rubriklerden aldıkları puanlar arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırmanın nitel kısmından elde edilen veriler ise içerik analiziyle çözümlenmiştir. Çalışma grubundaki öğrencilerin STEM eğitimi hakkındaki düşünceleri incelendiğinde olumlu düşünceler kategorisindeki kodların toplam frekansının (f=50) daha fazla olduğu ve bu kategoride yer alan“eğlenceli olması”(f=10),“ürün yapma”(f=8),“robotik kodlamayı öğretmesi (f=6) ve ”yeni şeyler öğrenmeyi sağlaması“ (f=5) kodlarının yüksek frekansa sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin STEM eğitiminde grup çalışması süreci hakkındaki düşünceleri incelendiğinde olumlu düşünceler kategorisindeki kodların toplam frekansının (f=28) daha fazla olduğu ve bu kategoride yer alan ”işbirliği/takım çalışması“ (f=16), ”grup içi iletişim“ (f=6) kodlarının yüksek frekansa sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin STEM etkinliklerinin geliştirdiği becerilere ilişkin görüşleri incelendiğinde ”robotik kodlama ile ilgili beceriler“ kategorisindeki kodların toplam frekansının (f=16) ve ”temel süreç becerileri“ kategorisindeki kodların toplam frekansının (f=13) daha fazla olduğu görülmektedir. ”Robotik kodlama ile ilgili beceriler“ kategorisinde ”kod yazma“ (f=11) ve ”robotik kitleri birleştirme" (f=5) yüksek frekansa sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında farklı nitel veri toplama araçlarıyla elde edilen verilerin birbirini destekler nitelikte olduğu da belirlenmiştir. Bu araştırmadaki nitel verilere dayanarak STEM eğitimi hakkında üçüncü sınıf öğrencilerinin genel anlamda görüşlerinin olumlu olduğu ve STEM eğitiminin öğrencilerin çeşitli becerilerini geliştirdiği söylenebilir. Araştırma sonucunda öğrencilerin STEM eğitimine yönelik genel anlamda olumlu görüşlere sahip olduklarını, günlük yaşamda STEM' i kullanmak istediklerini, STEM eğitiminin çeşitli becerilerini geliştirdiğini ve STEM alanında meslek tercihinde bulunmak istediklerini belirttikleri görülmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilgili çeşitli uygulamalar gerçekleştirmelerinin öğrencilere katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma ön-son test tek gruplu desene göre yürütüldüğü için deney ve kontrol gruplarının yer aldığı karşılaştırmalı çalışmalar planlanması önerilmektedir. Ayrıca araştırmanın sonuçları doğrultusunda, STEM eğitimine robotik kodlama etkinliklerinin dâhil edilmesi durumunda uygulama sürecinin daha uzun planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
STEM is an educational approach that addresses the fields of Science, Technology, Engineering and Mathematics holistically from an interdisciplinary perspective. The aim of this study is to determine the effect of STEM education on third grade students' attitudes towards STEM, basic process skills and career interests. For this purpose, the convergent parallel design of the mixed method is used in the study. In the quantitative part of the study, a one-group pre-post-test design is utilized from pre-experimental designs, and in the qualitative part, a basic qualitative study is utilized. The study group of the research is determined by convenience sampling and consisted of 18 third grade students studying in a public primary school affiliated to the Ministry of National Education in a district of Ankara in the 2022-2023 academic year. The quantitative data are collected using the“STEM Attitude Scale”adapted by Yıldırım & Selvi (2015), the“Basic Skills Scale”adapted by Aydoğdu & Karakuş (2015), and the“STEM Career Interest Scale”adapted by Yerdelen, Kahraman & Taş (2016).“STEM Education Semi-structured Interview Form”, 'Student Letters', 'STEM Activity Documents' and 'Video Recordings' developed by the researcher are used to obtain qualitative data. The implementation period of the study are 10 weeks. In this process, five STEM activity documents developed by the researcher are applied to the study group. As a result of this study, the pre-post test mean scores of third grade students from STEM Attitude Scale, Basic Skills Scale, STEM Career Interest Scale are analyzed with dependent samples t test and it is determined that there is no statistically significant difference between the pre-post test mean scores. The data obtained from the analysis of STEM activity documents with the Basic Process Skills Analytical Rubric are analyzed by Friedman Test and the data obtained from the Design Thinking Process Analytical Rubric are analyzed by one-way ANOVA for repeated measures. As a result, it is seen that there is no statistically significant difference between the scores obtained by the students in the study group from the rubrics. The data obtained from the qualitative part of the study are analyzed by content analysis. When the thoughts of the students in the study group about STEM education are examined, it is found that the total frequency of the codes in the category of positive thoughts (f=50) is higher and the codes in this category“being fun”(f=10),“making products”(f=8),“teaching robotic coding (f=6) and 'enabling to learn new things' (f=5) have high frequencies. When the students' opinions about the group work process in STEM education are examined, it is determined that the total frequency of the codes in the category of positive thoughts (f=28) is higher and the codes of ”cooperation/teamwork“ (f=16) and ”in-group communication“ (f=6) in this category have a high frequency. When the students' views on the skills developed by STEM activities are analyzed, it is seen that the total frequency of the codes in the category of ”skills related to robotic coding“ (f=16) and the total frequency of the codes in the category of ”basic process skills“ (f=13) are higher. In the category of ”skills related to robotic coding“, it is determined that ”writing code“ (f=11) and ”assembling robotic kits" (f=5) have high frequencies. In addition, it is also determined that the data obtained with different qualitative data collection tools within the scope of the research support each other. Based on the qualitative data in this study, it can be said that third grade students' opinions about STEM education are generally positive and STEM education improves students' various skills. As a result of the research, it is seen that students have generally positive views towards STEM education, they want to use STEM in daily life, STEM education improves various skills and they want to choose a profession in STEM field. For this reason, it is thought that teachers' realizing various applications related to STEM education will contribute to students. Since this study is conducted according to the pre-post test one-group design, it is recommended to plan comparative studies involving experimental and control groups. In addition, in line with the results of the study, it is recommended that the implementation process should be planned longer if robotic coding activities are included in STEM education.