Teknoparklar, Ar-Ge teşvikleri ve Türkiye'nin sanayi politikaları: İnovasyon ve endüstriyel kalkınma üzerine bir inceleme
Technoparks, R&D incentives and Turkey's industrial policies: A review on innovation and industrial development
  1. Tez No: 926281
  2. Yazar: YUSUF EMRE HOLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı teknoparklardaki teşviklerin işletmelerin ihracatı ve büyümesi üzerine etkisini araştırarak, bu teşviklerin işletmelerin ihracatı ve büyümesine yaptığı katkıyı değerlendirmektir. Araştırmada sadece YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan işletmelerin yetkililerinin katılımı ile 2024 yılının son aylarında gerçekleştirilen anket araştırmasıyla araştırmanın verileri toplanmıştır. Araştırmada genel olarak elde edilen sonuçlar, işletmelerde inovasyon algısının cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre algı düzeylerinin değiştiğini göstermektedir. Öte yandan işletme performans algısı ise cinsiyet, yaş, eğitim durumuna ilave olarak medeni durum, pozisyon ve hizmet süresine göre de anlamlı farklılıklar göstermektedir. İşletme performansının demografik özelliklerin tamamına göre anlamlı farklılık göstermesi, performans ölçümünde yeterli objektif kriterlerin olmadığına işaret etmektedir. Bu konuda ileri çalışmalar ve saha uygulamaları yapılarak, tüm demografi gruplarının da benzer şekilde anlayabileceği bir performans sistemi geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of incentives in technoparks on the exports and growth of enterprises and to evaluate the contribution of these incentives to the exports and growth of enterprises. In the research, the data of the research was collected through a survey conducted in the last months of 2024 with the participation of only the officials of the enterprises within YTU Yıldız Technopark. The overall results obtained in the research show that the perception levels of innovation in businesses vary according to gender, age and education level. On the other hand, business performance perception varies significantly according to gender, age, education level, as well as marital status, position and length of service. The fact that business performance varies significantly according to all demographic characteristics indicates that there are not sufficient objective criteria in performance measurement. By conducting further studies and field studies on this subject, a performance system that can be understood by all demographic groups similarly can be developed.