Transdiagnostik perspektiften psikodiagnostik ve psikoterapötik fenomenlerin kritiği
A critical examination of psychodiagnostic and psychotherapeutic phenomena from a transdiagnostic perspective
- Tez No: 926280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA KÖKREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, modern psikiyatrinin kavramsal, metodolojik ve sınıflama sistemlerine dayalı temellerini transdiagnostik bir perspektifle ve eleştirel bir yaklaşımla yeniden değerlendirmektedir. Hastalık/sağlık, normal/patolojik, nomotetik/idiografik ve kategorik/boyutsal gibi kavram çiftleri, tarihsel, felsefi, biyolojik ve sosyokültürel bağlamlarda ele alınarak bu kavramların değişen anlamları ve birey üzerindeki etkileri disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Brentano'nun“yönelimsellik”kavramı ve Jaspers'in fenomenolojik yöntemi, ruh sağlığı alanındaki sınıflama sistemlerinin (DSM ve ICD) epistemolojik altyapısını anlamada temel bir çerçeve sunarken, Canguilhem'in normal ve patolojik ayrımına yönelik eleştirileri bu sistemlerin sınırlılıklarını sorgulamaktadır. Kraepelin'in sınıflama sistemlerinin gelişimine katkıları kategorik ve boyutsal modeller arasındaki gerilimlerle birlikte değerlendirilmiş; fenomenolojik ve transdiagnostik yaklaşımlar arasındaki etkileşimler, bireysel farklılıkların psikiyatrik anlayış ve müdahalelerdeki önemini vurgulamıştır. Çalışma, yalnızca mevcut sınıflama sistemlerinin teorik sınırlılıklarını değil aynı zamanda bu sistemlerin pratik uygulamalardaki yetersizliklerini de eleştirmektedir. Sonuç olarak bireyin özgünlüğünü merkeze alan esnek ve bütüncül yaklaşımların modern psikiyatriye daha geniş bir perspektif sunacağı savunulmaktadır. Bu çalışma, modern psikiyatrinin bireyi anlamlandırma ve tedavi etme biçimlerine eleştirel bir çerçeve sunarak ruh sağlığına dair daha kapsayıcı bir paradigma geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study critically reevaluates the conceptual, methodological, and classification foundations of modern psychiatry through a transdiagnostic perspective. It examines conceptual pairs such as illness/health, normal/pathological, nomothetic/idiographic, and categorical/dimensional within historical, philosophical, biological and sociocultural contexts, assessing their evolving meanings and implications for the individual through an interdisciplinary approach. Brentano's concept of“intentionality”and Jaspers' phenomenological method provide a foundational framework for understanding the epistemological underpinnings of mental health classification systems (DSM and ICD), while Canguilhem's critique of the distinction between the normal and the pathological highlights the limitations of these systems. Kraepelin's contributions to the development of classification systems are analyzed alongside the tensions between categorical and dimensional models. Additionally, the interplay between phenomenological and transdiagnostic approaches underscores the significance of individual differences in psychiatric understanding and interventions. The study not only critiques the theoretical constraints of existing classification systems but also highlights their practical inadequacies. Ultimately, it argues that flexible and holistic approaches, centered on individual uniqueness, offer a broader perspective for modern psychiatry. By providing a critical framework for understanding and addressing the ways in which modern psychiatry conceptualizes and treats individuals, this study aims to contribute to the development of a more inclusive paradigm for mental health.