Psikanalitik kuram perspektifinden cinsellik (Eros) ve saldırganlık (Thanatos) dürtüleri bağlamında cinsel doyumun girişimcilikle ilişkisi
From the perspective of psychoanalytic theory in the context of sexual (Eros) and aggressive (Thanatos) drives the relationship between sexual satisfaction and entrepreneurship
- Tez No: 926284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA KÖKREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Freud, cinselliği Eros (yaşam içgüdüsü) ve saldırganlığı ise Thanatos (ölüm içgüdüsü) olarak kavramsallaştırmıştır. Eros yaşamı sürdürmeyi, üremeyi ve yaratıcı enerjiyi temsil ederken, Thanatos yıkıcılığı, agresifliği ve ölüm arzusunu temsil etmekte ve insan davranışları bu iki karşıt dürtü arasındaki çatışmayla şekillenmekte, cinsellik (libido) ve saldırganlığın yönetimi, ifade biçimi toplumsal normlar, ahlak ve bireyin bilinçdışı süreçleri tarafından yönlendirilmektedir. Bu süreçte, cinsel ya da saldırgan dürtüler, bireyin doğrudan ya da sorunsuz tatmin bulamayacağı durumlarda bastırılarak, yer değiştirme (deplasman) ya da yüceltme (süblimasyon) yoluyla başka alanlara yönlendirilebilirler. Girişimcilerin cinsel enerjilerini doğrudan ifade edememeleri de, bu enerjiyi iş hayatında başarı, güç ve yenilik yaratma gibi süreçlerde kullanmalarına yol açabilmakte ve benzer şekilde, saldırgan dürtüler de iş dünyasında rekabet, kararlılık ve liderlik gibi özelliklerle yüceltilebilmektedir. Bu çalışmada cinsel tatminsizliklerin ve saldırgan davranışların, girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkileri incelenmiş, bunlar arasındaki korelasyonel ilişkileri saptanarak çeşitli değişkenlere göre ele alınmış ve bulgular psikanalitik perspektiften yorumlanmıştır. Çalışmada, cinsel tatminsizliklerin nasıl yaratıcı ve yenilikçi çabalara kanalize edilebileceğini ve bu sürecin girişimcilik üzerinde nasıl bir etkiye sahip olabileceği analiz edebilmek amacıyla Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği Erkek Formu ve Sıfat Listesi (ACL) ile birlikte, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyodemografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya 102 girişimci iş adamı katılmış ve cinsel öz doyumun girişimcilik üzerindeki değişimin %15,5'ini açıkladığı görülerek cinsel tatminin, girişimcinin kişilik özelliği üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Freud conceptualized sexuality as Eros (life instinct) and aggression as Thanatos (death instinct). While Eros represents life-sustaining, reproductive and creative energy, Thanatos represents destructive, aggressive and death desire, and human behavior is shaped by the conflict between these two opposing instincts. The management and expression of sexuality (libido) and aggression are shaped by social norms, morality and the unconscious processes of the individual. In this process, sexual or aggressive instincts can be repressed and directed to other areas by displacement or sublimation in situations where the individual cannot find direct satisfaction. The fact that entrepreneurs cannot express their sexual energy directly can lead them to use this energy in processes such as creating success, power and innovation in business life, and similarly, aggressive instincts can be sublimated with characteristics such as competition, determination and leadership in the business world. In this study, the effects of sexual dissatisfaction and aggressive behavior on entrepreneurial tendencies were examined, the correlational relationships between them were determined and addressed according to various variables, and the findings were interpreted from a psychoanalytic perspective. In the study, in order to analyze how sexual dissatisfaction can be channeled into creative and innovative efforts and how this process can have an impact on entrepreneurship, the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale Male Form and Adjective List (ACL) together with the“Sociodemographic Information Form”developed by the researcher were used. 102 entrepreneurial businessmen participated in the study and it was found that sexual self-satisfaction explained 15.5% of the change on entrepreneurship, and the effect of sexual satisfaction on the personality trait of the entrepreneur was found to be significant.