Gökova körfezi (Muğla) kızılçam ormanlarında çam pamuklu koşnili marchalına hellenıca (Gennadıus, 1883) (Hemıptera: Margarodıdae)'nın biyolojisi üzerine bazı ekolojik faktörlerin etkileri
Effects of some ecological factors on biology pine cotton maggot marchalina hellenica (Gennadius, 1883) (Hemiptera: Margarodidae) in pinus brutia forests of (Mugla) Gokova gulf
- Tez No: 379826
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇ, PROF. DR. MUSTAFA AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Marchalina hellenica (Gennadius) (Hemiptera: Margarodidae) yurdumuzda Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki kızılçam ormanlarında yaşayan ve çamın özsuyu ile beslenen bir türdür. M. hellenica tarafından çıkarılan salgı arılar tarafından toplanıp çam balına dönüştürülmektedir. Bu çalışma, Kasım 2013-Kasım 2014 tarihleri arasında Ege Bölgesi'nde Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Gökova Körfezi'nde, Akyaka mahallesinin kuzeyinde yükseltiye bağlı 3 ve Tembeller Dağı'nda bakıya bağlı 4 olmak üzere seçilen toplam 7 örnekleme alanında gerçekleştirilmiştir. M. hellenica'nın yılda bir döl verdiği ve ergin dönemini mart sonu ile nisan ayı içerisinde geçirdiği belirlenmiştir. Böceğin yumurta döneminin ardından mayıs ayı sonunda 1. nimf dönemi, eylül ayı içerisinde 2. nimf dönemi, kasım-mart ayları arasında kışlama durumunda olduğu tespit edilmiştir. Bakı ve yüksekliğin M. hellenica'nın biyolojik döngüsü üzerinde (sıcaklık-nem-rüzgâr) etkileri değerlendirildiğinde en yüksek noktamız dışında zaman olarak farklılığa rastlanmamıştır. Ancak ergin çıkışı, erginin son görünme ve yumurtlama dönemi, yumurta dönemi, 1. nimf dönemi, 2. nimf döneminde geçişlerde yoğunluk farkı belirgin olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marchalina hellenica (Gennadius) (Hemiptera: Margarodidae) is a scale insect that depends on the sap of pines and lives in the pine forests of Aegean and Mediterranean regions of Turkey. The secretion extracted by M.hellenica are gathered by the bees and transformed into honey. This study has been carried out between November 2013 and November 2014 around Gökova Bay within the borders of Mugla province in Aegean Region; and was performed in 7 locations, including 3 locations chosen in Akyaka considering the altitude and the other locations chosen at Tembeller Mountain considering the exposure. It has been noticed that M.hellenica reproduces yearly, and attains maturity by end of march and continuing in april. After the ovulation the first nymph period has been identified at the end of may, the second nymph period has been seen in september and finally overwintering period have occurred between november and march. Considering the effects of exposure and altitude (temperature, moisture and wind) over the biological period of M.hellenica, no shift has been observed in terms of timing of periods, except for the location at the highest altitude. On the other hand the time of emergence, ovulation and last appearance of adults significantly varies just as the population density and transition (from hatching to the first and the second nymph) periods.