Arap dili öğreniminde öz yeterlilik algısı ve öğrenci katılımı arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy perception and student engagement in Arabic language learning
  1. Tez No: 926329
  2. Yazar: ÜMMÜHABİBE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı Arapça dil öğrenimi sürecinde birbiriyle ilişkisi olduğu düşünülen Arapça dil öz yeterliliği ile öğrenci katılımı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin Arapça dil öz yeterlilik algıları Arapça Yabancı Dil Yeterliği Ölçeği, Arapça konuşma öz yeterlilik algıları Arapça Konuşma Becerisi Öz yeterlik Algısı Ölçeği ve derse katılım durumları Öğrenci Katılım Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçeklerle toplanan veriler, frekans, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre lisans öğrencilerinin sahip oldukları Arapça dil öz yeterlilik algısının öğrenci katılımını pozitif yönde anlamlı yordadığı görülmüştür. Başka bir deyişle öğrencilerin öz yeterlilik algısı arttıkça derse katılım durumları da artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between Arabic language self-efficacy and student engagement, which are thought to be interrelated in the process of Arabic language learning. The sample of the study consists of students studying at Atatürk University Faculty of Theology and Atatürk University Faculty of Literature, Department of Arabic Language and Literature in 2023-2024. The students' perceptions of Arabic language self-efficacy were collected using the Arabic Foreign Language Proficiency Scale, their perceptions of Arabic speaking self-efficacy were collected using the Arabic Speaking Skill Self-Efficacy Perception Scale, and their class participation was collected using the Student Participation Scale. The data collected with these scales were analysed using frequency, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the results of the study, it was found that undergraduate students' Arabic language self-efficacy perception predicted student engagement in a positive and significant way. In other words, as the students' self-efficacy perception increased, their participation in the course also increased.