Hz. Osman ile Abdullah b. Mes'ud arasındaki münasebetlere dair rivayetlerin değerlendirilmesi
The evaluation of narrations regarding the relationship between Hz. Osman and Abdullah b. Mes'ud
  1. Tez No: 926336
  2. Yazar: YUNUS EMRE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlk dönem İslam tarihi kaynakları raşid halifelerin ve önde gelen sahâbenin birbirleriyle olan münasebetleri hakkında birçok bilgi içermektedir. Bu bilgilerin sened ve metin yönünden değerlendirilmeleri, sağlıklı sonuçlara ulaşmak ve İslam tarihinin teşekkül sürecini daha doğru anlayabilmek adına ehemmiyet arz etmektedir. Binaenaleyh önde gelen sahâbîlerin birbirleriyle olan münasebetleri tarihi olaylara doğrudan etki etmektedir. Bu bağlamda yaptığımız çalışmada Hz. Osman ile Abdullah b. Mes'ûd'un birbirleriyle olan münasebetlerini doğru bir şekilde anlayabilmek için hayatları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerden hareketle onların kişilikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra bu sahâbîlerin birbirleriyle olan münasebetlerine dair rivayetler uygun başlıklarla aktarılmaya çalışılmış, hemen akabinde bu rivayetlerin sened ve metin yönünden değerlendirilmeleri yapılmıştır. Sened ve metin yönünden yapılan değerlendirmeler neticesinde bazı rivayetlerin senedinde bazı rivayetlerin ise metninde birtakım problemlerin olduğu görülmüştür. Binaenaleyh Hz. Osman ile Abdullah b. Mes'ûd'un birbirleriyle olan münasebetlerini kabul edilebilir olarak gözükmeyen bu rivayetlere göre şekillendirmenin uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early Islamic historical sources contain a great deal of information about the relations of the rashid caliphs and the prominent Companions with each other. The evaluation of this information in terms of script and text is important for reaching healthy conclusions and understanding the formation process of Islamic history more accurately. Therefore, the relations of the prominent Companions with each other have a direct impact on historical events. In this context, in our study, general information about the lives of Hz. Uthman and Abdullah b. Mas'ud was given in order to understand their relations with each other correctly. Based on this information, their personalities were tried to be determined. Then, the narrations about the relations of these Companions with each other have been narrated under appropriate headings, followed by the evaluation of these narrations in terms of their textual and synadic aspects. As a result of the evaluations made in terms of senad and text, it was seen that there were some problems in the senad of some narrations and in the text of some narrations. Therefore, it was concluded that it would not be appropriate to shape the relations between prophet Hz. Uthman and Abdullah b. Mas'ud according to these narrations, which do not seem to be acceptable.