Havayolu ve yer hizmetleri firmalarının kârlılığını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting the profitability of airline and ground handling companies
- Tez No: 926348
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, havacılık frmalarının karlılığını etkleyen faktörlern araştırılması amaçlanmaktadır. Analze Q1 2017- Q4 2023 dönemne at verler le havayolu şrketlernden Türk Hava Yolları (THYAO) ve Pegasus Havayolları (PGSUS), yer hzmetler şrketlernden Çeleb Holdng (CLEBI) ve havalmanları şletmelernden TAV Havalmanları Holdng (TAVHL) dahl edlmektedr. Araştırmada havacılık frmaları çn zaman sers analz yapılmaktadır. Çalışmanın bağımlı değşkenn aktf karlılık oranı (ROA), bağımsız değşkenlern se gayrsaf yurt ç hasıla (GSYH), enflasyon oranı (ENF), lkdte oranı (LO) ve toplam özkaynaklar (TÖK) oluşturmaktadır. İlk olarak, değşkenlern durağanlığını belrleyeblmek çn brm kök test yapılmıştır. Değşkenlern durağanlığı test edldkten sonra uzun dönem ve kısa dönem lşk katsayılarını belrleyeblmek çn ARDL katsayı tahmncsnden yararlanılmıştır. Son olarak, değşkenler arasındak lşky belrlemek çn Granger nedensellk analz kullanılmıştır. Ekonometrk analzn sonucunda, tüm şrketlerde ROA'nın dnamk br yapıda olduğu, LO'nun THY, PGSUS ve TAVHL'de karlılığı artırdığı, CLEBI'de se negatf etkledğ gözlemlenmştr. GSYH'nın ROA üzernde br etks olmadığı sonucuna varılmıştır. ENF se CLEBI ve TAVHL' de poztf etkler gösterrken, THYAO ve PGSUS'ta negatf etkler göstermştr. Granger nedensellk analz sonucunda, THYAO'da ENF'ten ROA'ya, PGSUS'ta LO'dan GSYH'ye, CLEBI'de ROA'dan TÖK'e tek yönlü br nedensellk lşks bulunmuştur. TAVHL'de se değşkenler arasında herhang br nedensellk lşks bulunmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, frmalar karlılıklarını artırablmek çn lkdte yönetmlern yleştrmel , makroekonomk göstergelere duyarlı planlamalar yapmaları önerlmektedr.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors affecting the profitability of aviation companies. The analysis includes data from the Q1 2017- Q4 2023 period, as well as Turkish Airlines (THYAO) and Pegasus Airlines (PGSUS), Çelebi Holding (CLEBI) and airport operators TAV Airports Holding (TAVHL). A time series analysis is conducted for aviation firms in the research. The dependent variable of the study is the return on assets (ROA), while the independent variables are gross domestic product (GDP), inflation rate (INF), liquidity ratio (LO), and total equity (TÖK). First, a unit root test is performed to determine the stationarity of the variables. Then, ARDL coefficient estimator was used to determine the long-term and short-term relationship coefficients. Finally, Finally, the Granger causality analysis was applied. The econometric analysis results indicate that ROA exhibits a dynamic structure across all companies. LO positively affects profitability in THYAO, PGSUS and TAVHL but has a negative impact on CLEBI. GDP is found to have no effect on ROA. INF has a positive effect on CLEBI and TAVHL, while it has a negative effect on THYAO and PGSUS. According to the Granger causality analysis, a one-way causality relationship is found from INF to ROA in THYAO, from LO to GDP in PGSUS, from ROA to TÖK in CLEBI. No causality relationship is detected between the variables in TAVHL. Based on these findings, it is recommended that companies improve their liquidity management and develop strategies that are sensitive to macroeconomic indicators to enhance their profitability.