The relationship between brain microstructure and the diffusion tensor mrı parameters for von economo-koskinas parcellation
Von economo-koskinas parselasyonu için beyin mikroyapisi ve difüzyon tensör mrg parametreleri arasindaki ilişki
  1. Tez No: 926362
  2. Yazar: KÜBRA KIDIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Von Economo-Koskinas atlası, beynin kortikal bölgelerinin hücresel yapıları temelinde detaylı bir haritalandırması ve sınıflandırılmasıdır. Farklı kortikal bölgelerin hücresel bileşimi, hücre yoğunluğu ve hücre türleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunar ve beynin anatomik parselasyonunda önemli bir referans kaynağıdır. Ayrıca, beyin parselasyonu klinik ortamlarda nörolojik hastalıkların teşhis ve tedavisinde de uygulanmaktadır. Bu tez, Von Economo-Koskinas atlasını kullanarak beyin mikroyapısı ile kortikal organizasyon arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla HCP Young Adult 1200 Projesi'nden elde edilen verileri kullanmaktadır. 950'den fazla katılımcının beyin görüntüleri, Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTI) yöntemiyle Ortalama Difüzyon (MD) ve Fraksiyonel Anizotropi (FA) değerleri için analiz edilmiştir. Veri işleme ve görselleştirme için FreeSurfer yazılımı, Python ve 3D Slicer kullanılmıştır. MD ve FA değerlerinin Von Economo-Koskinas atlası tarafından tanımlanan farklı beyin bölgeleri arasındaki normal dağılımını ve anlamlı farklılıklarını değerlendirmek için Kruskal-Wallis testi, Shapiro-Wilk testi ve Mann- Whitney U testi gibi istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, MD ve FA değerleri ile hücre yoğunluğu, hücre boyutu ve genel kalınlık gibi mikro yapısal parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, Von Economo-Koskinas Atlası'nın beyin bölgelerinde MD ve FA değerlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu araştırma, Von Economo-Koskinas atlasının beyin mikro yapı çalışmalarındaki önemini vurgulamakta ve beyin bağlantısallığı, gelişimi ve nörolojik hastalıklar için potansiyel etkileri hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, sol ve sağ hemisferler arasındaki bölgeler arasındaki ilişkiyi anlamak için iki hemisfer de incelenmiştir. Hücre boyutu, toplam kalınlık ve beyin görüntüleme metrikleri arasındaki etkileşimler hakkında daha derin bilgiler sağlamak için makine öğrenmesi algoritmaları ve çok değişkenli regresyon gibi ileri düzey modelleme teknikleri kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Von Economo-Koskinas atlas is a detailed mapping and classification of the brain's cortical regions based on their cellular structures. It provides detailed information on the cellular composition, cell density, and cell types of different cortical regions, making it a crucial reference for the anatomical parcellation of the brain. Additionally, brain parcellation is applied in clinical settings for diagnosing and managing neurological disorders. This thesis leverages data from the HCP Young Adult 1200 Project to explore the connection among brain microstructure and cortical structure through the Von Economo-Koskinas atlas. Brain images of more than 950 participants were analyzed for Mean Diffusivity (MD), and Fractional Anisotropy (FA) using Diffusion Tensor Imaging (DTI). FreeSurfer software and Python and 3D Slicer were used for data processing and visualizing. Statistical analyses, including the Kruskal-Wallis test, Shapiro-Wilk test, and Mann-Whitney U test were conducted to assess the normal distribution and significant differences in MD and FA values across various brain regions outlined by the Von Economo-Koskinas atlas. Additionally, Regression analysis was conducted to evaluate relationship between FA, MD values, also microstructural parameters such as cell density, cell size, and overall thickness. The results indicated significant differences in MD and FA values across the brain region of Von Economo-Koskinas Atlas. This research highlights the utility of the Von Economo-Koskinas atlas in brain microstructure studies and provides valuable insights into brain connectivity, development, and potential implications for neurological disorders. And also, left and right hemispheres investigating to understand relationship between the regions of the hemispheres. Advanced modeling techniques, such as machine learning algorithms and multi-variable regression, could provide deeper information into the interactions between cell size, total thickness, and brain imaging metrics.