Sanal rekreatif faaliyetlere katılan yaşlı bireylerde mental iyi olma, duygusal uyarılma, akış ve sanal gerçeklik teknolojisi kullanım ilişkisi
The relationship between mental well-being, emotional arousal, flow, and virtual reality technology use in older adults participating in virtual recreational activities
  1. Tez No: 926398
  2. Yazar: SEYİTHAN SİRAÇ ÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN YURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma yaşlı bireylerin sanal rekreasyon aktivitesine katıldıktan sonraki mental iyi olma durumları, duygusal uyarılma, dijital serbest zaman akış deneyimi ve sanal gerçeklik teknolojisi kullanım ilişkisini öğrenmek adına oluşturulmuştur. Hızla gelişen teknoloji karşısında yaşlı bireylerin özellikle sanal rekreatif faaliyetlere olan tutumlarının ve tekrar kullanmak istemelerinin altında yatan nedenlerin belirlenmesi açısından önemli bir konu olduğu düşünülmektedir. Araştırma yöntemi olarak nicel yöntem, araştırmada örneklem seçiminde tesadüfi örnekleme yönteminden kolayda örnekleme yöntemi kullanılacaktır. Araştırma veri analizinde verilerin dağılım sonuçlarına göre testler seçilecektir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was created to learn the relationship between mental well-being, emotional arousal, digital free time flow experience and virtual reality technology use of elderly individuals after participating in virtual recreation activities. It is thought to be an important issue in terms of determining the attitudes of older individuals, especially towards virtual recreational activities, and the underlying reasons why they want to use them again, in the face of rapidly developing technology. Quantitative method will be used as the research method, and convenience sampling method from random sampling method will be used in sample selection in the research. In research data analysis, tests will be selected according to the distribution results of the data. It will be evaluated in line with the data obtained as a result of the research.