Measuring the impact of advanced video game programming on player engagement and experience
İleri video oyun programlamanın oyuncu katılımı ve deneyimi üzerindeki etkisinin ölçülmesi
- Tez No: 926399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DEMİRAY AKKAYA, PROF. DR. SHAHZAD AHMED MEMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, gelişmiş video oyunu programlamanın geniş ve kapsamlı alanını ve oyunculara keyif ve etkileşim sağlamak için ortaya çıkardığı temel sonucu araştırmaktadır. Bir dizi anketle test edilmeden önce altı oyun tasarlandı ve inşa edildi; çok fazla genelleme yapmak istemeden, bulguların oyuncunun memnuniyetini ve oyuna dalma derecesini etkileyen en önemli faktörlerden bazılarını işaret etmeye yardımcı olması bekleniyor. Sonuçlar, görsel çekiciliğin, çeşitli oyun oynamanın ve deneyimi geliştirmek için özel yeteneğin önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Tez ayrıca sanal gerçeklik gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerin oyuncu katılımında devrimler yaratmak için nasıl uygulanabileceğini de yansıtmaktadır. Tez ayrıca tasarımda etik düşüncenin rolüne vurgu yapmaktadır. Bu tür araştırma içgörüleri, oyunlarda ilgi çekici ve sürükleyici deneyimler oluşturmak isteyen geliştiricilere rehberlik edecektir. Sonuç, sürekli yenilik ve uyarlanabilirliğe duyulan ihtiyacın uluslararası oyun topluluğunun dinamik tercihlerine yanıt olarak ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the wide and vast area of advanced video-game programming and the fundamental outcome it erupts to provide enjoyment and engagement to players. Six games were designed and constructed before being tested by a series of questionnaires; it is expected that without wanting to generalize too much, the findings will help to point towards some of the most imperative factors to influence satisfaction and the immersion degree of the player. The results show that visual appeal, varied gameplay, and custom ability to enhance the experience are important factors. The thesis also reflects on how such emerging technologies as virtual reality can be applied to make player engagement revolutions. The thesis has also emphasis on the role of ethical consideration in design. Such research insights would guide developers who wish to craft compelling and immersive experiences in gaming. The conclusion showcases that the need for continuous innovation and adaptability emerges in response to the dynamic preferences of the international gaming community.