Türk rekreasyonunun kültürel kimliği ve ifade kültürü üzerine bir inceleme
A study on the cultural identity and culture of experession of Turkish recreation
  1. Tez No: 987505
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Rekreatif faaliyetler, toplumların kültürel kimliklerini şekillendirme ve ifade etme biçimleri arasında önemli bir yere sahiptir. Literatür incelendiğinde ifade kültürü biçimi olarak rekreatif aktivitelere katılımın, bireylerin kültürel kimliklerine nasıl bir etki ettiği ve rekreasyon aktivitelerine katılan Türklerin kültürel kimliklerini oluşturan özelliklerin neler olduğunu açıklayan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, ifade kültürü olarak rekreatif aktivitelere katılımın, Türklerin kültürel kimliğini nasıl etkilediğini belirlemektir. Araştırmanın önemi, Türk kültüründeki rekreatif aktivitelerin bireylerin kültürel kimliklerini nasıl şekillendirdiğini ve ifade ettiğini ortaya koyarak alan yazına önemli katkılar sunmasıdır. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini ifade biçimi olarak rekreatif aktivitelere katılan Türkler oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme tekniklerinden biri olan ölçüte dayalı örnekleme tekniği ile Türkiye'nin yedi bölgesinden bir şehir belirlenerek, ilgili şehirlerde spor, sanat ve kültür içerikli rekreasyon aktivitelerine katılan bireyler seçilmiştir. Görüşme sorularının hazırlanmasında Lawshe tekniği, veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme, verilerin analizi için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde toplam 66 kod ortaya çıkarılmıştır. Analiz sonucunda; kültürel kimlik, rekreasyon tercihlerinin kültürel kimliğe etkisi, rekreatif faaliyetlerin kültürel ifadesi ve aktarımı, coğrafi ve bölgesel farklılıkların kültürel yansımaları, geleneksel etkinlikler ve festivallerin kültürel kimlik işlevi, kültürün sürekliliği ve değişim algısı olmak üzere altı temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recreational activities occupy a significant place among the ways societies shape and express cultural identity. A review of the literature indicates that studies are limited regarding how participation in recreational activities as a form of expressive culture affects individuals' cultural identities and what characteristics constitute the cultural identity of Turks who participate in such activities. Accordingly, this study aims to determine how participation in recreational activities, understood as expressive culture, influences the cultural identity of Turks. The significance of the research lies in its contribution to the literature by revealing how recreational activities in Turkish culture shape and express individuals' cultural identities. The study adopted a qualitative case study design. The study population comprised Turks who participate in recreational activities as a mode of expression. Using criterion-based purposeful sampling, one city was selected from each of Turkey's seven geographical regions, and within these cities, individuals who engage in sport-, art-, and culture-oriented recreational activities were recruited. The Lawshe technique was used to develop the interview questions; semi-structured interviews served as the data collection method; and content analysis was employed for data analysis. Analysis of the interviews produced a total of 66 codes. The findings yielded six themes: (1) cultural identity; (2) the influence of recreational preferences on cultural identity; (3) the cultural expression and transmission of recreational activities; (4) geographical and regional reflections on culture; (5) the identity function of traditional events and festivals; and (6) perceptions of cultural continuity and change.