Paul Ricoeur ve Martin Heidegger'de zaman/yorumbilimsel bir karşılaştırma
Time at Paul Ricoeur and Martin Heidegger/an interpretative comparison
  1. Tez No: 926400
  2. Yazar: YASİN YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı insanlık tarihi boyunca anlaşılması için büyük çaba gösterilen zaman kavramını felsefe tarihinin iki önemli ismi çerçevesinde tartışmaktır. Konunun anlaşılabilmesi amacıyla kadim kültürlerin zaman anlayışı da incelenecektir. Burada zamana ilişkin görüşlerin insanlık kadar eski olduğuna dair kanıların temel metin kaynaklarından hareketle gösterilmesi hedeflenmektedir. Mitlerin ve efsanelerin ortaya koyduğu sembol düzenleri ve insan zihnine yansıyan izleri çalışmanın önemli bir basmağı olacaktır. Düşünsel kökeni Antik Yunana kadar uzanan zamana dair felsefi görüşler hem filozofların görüşleri hem de onlara dair metinler üzerinden değerlendirilecektir. Yunan felsefi geleneğinde ortaya çıkan eklektik yapılar ve bağımsız düşünce okulları bu anlamda değerli bir çalışma zemini oluşturmaktadır. Bununla birlikte İslam Felsefe geleneğinin zamana bakışı da zaman kavramının anlaşılmasında kullanılacak felsefi geleneklerden biri olacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde zaman kavramı ele alınacak ve geleneksel anlayışlar ortaya konulacaktır. İkinci bölümde zamanın felsefi yönü Antik Yunandan çağdaş döneme kadar değerlendirilecektir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise iki düşünürün zaman kavramına dair görüşlerin incelenmesiyle Paul Ricœur ve Martin Heidegger'in gerek zaman hakkındaki algıları ve yargıları gerekse yorumbilimsel çabaları ortaya konulacaktır. Bunun için düşünürlerin temel metinleri merkeze alınarak karşılaştırmalı bir okumayla farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the concept of time, which has been a subject of great effort to understand throughout the history of humanity, within the framework of two important figures in the history of philosophy. In order to provide a better understanding of the topic, the perception of time in ancient cultures will also be examined. The objective is to demonstrate through fundamental source texts that the views on time are as ancient as humanity itself. The symbolic orders presented by myths and legends, as well as their imprints on the human mind, will form an important aspect of the study. Philosophical views on time, whose intellectual roots trace back to Ancient Greece, will be evaluated through both the perspectives of philosophers and the texts about them. The eclectic structures and independent schools of thought that emerged in the Greek philosophical tradition offer a valuable basis for this exploration. Additionally, the Islamic philosophical tradition's view of time will be one of the philosophical perspectives used to comprehend the concept of time. In the first part of the study, the concept of time is examined and traditional understandings are presented. In the second part, the philosophical aspect of time is evaluated from Ancient Greece to the contemporary period. The third and fourth sections analyze the views of two major thinkers, Paul Ricœur and Martin Heidegger, regarding the concept of time, focusing on both their perceptions and judgments about time as well as their hermeneutical efforts. This will involve a comparative reading centered on their key texts, assessing similarities and differences.