Sosyal hizmet uzmanlarının merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesi
Compassion fatigue and secondary traumatic stress in social workers examination of levels
  1. Tez No: 926421
  2. Yazar: MAZLUM DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sosyal hizmet; toplumun birçok noktasına temas eden, ötekileştirilmiş, örselenmiş ve dezavantajlı durumda olan bireylerle çalışan bir disiplindir. Sosyal hizmet uzmanları görevlerini yerine getirirken, hizmet verdiği müracaatçı gruplarından etkilenmekte ve bazı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunların bazıları; tükenmişlik, stresin artması, merhamet yorgunluğu ve travma gibi olumsuzluklar içermektedir. Literatür incelendiğinde merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres ve ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da sosyal hizmet uzmanlarının merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres düzeylerini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu kavramların araştırılması ve hizmet veren meslek elemanlarının yaşadıkları sorunları tespit edebilmek için literatürde kavramların nasıl tanımlandığını incelemek gerekmektedir. Urnek (2021) merhameti, bireyin başkalarına yardım etmek için onu yönlendiren his ve dürtülerin toplamı olarak tanımlamaktadır. Bu dürtü ve hisler zamanla verilen hizmetle paralel olarak olumsuz bir güç yaratarak merhamet yorgunluğunu ortaya çıkarmaktadır. Merhamet yorgunluğu kavramı, Kelly ve arkadaşları (2015) tarafından travmatize olmuş bir bireye maruz kalma, ondan etkilenme ve bu etkilenmeden dolayı ortaya çıkan stres olarak açıklanmaktadır. Merhamet yorgunluğu bireyin yaşadığı tükenmişlik ve ikincil travmatik stresin toplamı olarak da tanımlanmaktadır. Sosyal hizmet uzmanları hizmet verdiği gruplar ve hitap ettiği insan kitlesi nedeniyle doğrudan bazı risklere maruz kalabilmekte ve olumsuzluklar yaşamaktadır. Sosyal hizmet mesleğinin, toplumun en kırılgan ve ötekileştirilmiş kesimlerini kucaklaması, bir süre sonra bu alanda hizmet veren uzmanların yıpranmasına ve bireysel anlamda sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu sorunların başında uzmanın stres düzeyinin artması ve travma yaşaması gelmektedir. Aca (2021) yaptığı çalışmada sosyal hizmet uzmanlarının duygusal hissizlik, stres ve duygusal duyarsızlaşma yaşamalarının sebebini vaka yükünün artmasına, günlük çalışma düzenlerinde sorunlarla karşılaşmalarına bağlamış ve karşılaştıkları vakaların günlük yaşamlarını etkilediğini ve sosyal hizmet uzmanlarının duyarsızlaşma, stres ve duygusal hissizlik benzeri olumsuz durumlardan korunmak için profesyonel destek alamadığını belirtmiştir. Öztürk ve Uluşahin (2008) stresi bireyin tüm yaşamını etkilediğini ve bazı durumlarda dengesini bozduğunu belirtmiştir. Stresle yaşayan bireylerin, strese verdikleri tepkinin değişken ve farklı olduğunu ileri sürmüştür. Kahil ve Palabıyıkoğlu (2018) travmatik geçmişi olan bireylere hizmet sunan kişilerin strese ikincil maruziyet yaşamasına rağmen bu travmatizmden etkilendiği ve olumsuzluk yaşadığını öne sürmüştür. Sosyal hizmet uzmanları karşılaştığı vakalar nedeniyle travmatik stres yaşama riski altındadır. Çetinkaya Büyükbodur (2018)'e göre sosyal hizmet uzmanının ikincil travmatik stres yaşamasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar; uzmanın çalışma süresi, gördüğü vakalar, yaş, cinsiyet, önceden yaşamış olduğu travmalar ve süpervizyon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Literatür incelendiğinde sosyal hizmet alanında merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres düzeyini açıklayan herhangi bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu anlamda yapılacak olan çalışma sosyal hizmet uzmanlarının yaşadıkları merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres düzeyini açıklaması adına literatüre önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Social service; that touch many points of society, are marginalized, It is a discipline that works with injured and disadvantaged individuals. Social service While performing their duties, experts are affected by the client groups they serve and It faces some problems. Some of these problems; burnout, increased stress, It includes negativities such as compassion fatigue and trauma. When the literature is examined Although various studies have been conducted on compassion fatigue and secondary traumatic stress, social examining compassion fatigue and secondary traumatic stress levels of service professionals. No study could be found. Researching these concepts and providing service how the concepts are used in the literature in order to identify the problems experienced by the employees. It is necessary to examine its definition. Urnek (2021) defines compassion as an individual's ability to help others. He defines it as the sum of the feelings and impulses that direct him to act. These impulses and feelings It reveals compassion fatigue by creating a negative force in parallel with the service provided over time. It removes. The concept of compassion fatigue was introduced by Kelly et al. (2015) exposure to, being affected by, and the stress resulting from that exposure to an individual who has been It is explained as. Compassion fatigue is the burnout and secondary traumatic experience experienced by the individual. It is also defined as the sum of stress. The groups social workers serve and It may be directly exposed to some risks and negativities due to the mass of people it addresses. is alive. The social work profession's support for the most vulnerable and marginalized segments of society After a while, the embrace of experts in this field wears out and individual causes problems. The most important of these problems are the increase in the stress level of the specialist and experiencing trauma is coming. In his study, Aca (2021) examined social workers' emotional The reason why they experience numbness, stress and emotional depersonalization is due to the increase in case load, daily They attributed this to the problems they encounter in their work routines and that the cases they encounter are affects their lives and social workers experience depersonalization, stress and emotional numbness. He stated that he could not receive professional support to protect himself from similar negative situations. Ozturk and Uluşahin (2008) state that stress affects an individual's entire life and, in some cases, disrupts their balance. He stated that he broke it. Individuals living with stress have varying and different reactions to stress. He claimed that it was. Kahil and Palabıyıkoğlu (2018) provide services to individuals with a traumatic past. Although the people presenting the disease experience secondary exposure to stress, they are affected by this traumatism and He claimed that he was experiencing negativity. Due to the cases social workers encounter are at risk of experiencing traumatic stress. According to Çetinkaya Büyükbodur (2018), social work There are various reasons why a professional may experience secondary traumatic stress. These; expert's work duration, cases seen, age, gender, previous traumas and supervision is due to its deficiency. When the literature is examined, compassion in the field of social work No study explaining fatigue and secondary traumatic stress level could be found. In this sense, the study to be carried out will examine the compassion fatigue experienced by social workers. It will make a significant contribution to the literature in explaining the level of secondary traumatic stress.