Birinci basamağa başvuran hastaların giyilebilir teknolojilerin sağlıkta kullanımına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyleri
Knowledge and awareness levels of patients admitted to primary care regarding the use of wearable technologies in healthcare
- Tez No: 926452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Bilim ve Teknoloji, Halk Sağlığı, Family Medicine, Science and Technology, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Antalya il merkezindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran hastaların, giyilebilir teknolojiler ve bu teknolojilerin sağlık alanındaki yansımalarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerini ölçmek hedeflenmektedir. Böylece farkındalık yaratılarak toplumun bilinçlendirilmesine katkı sağlanması ve ilerleyen dönemde sağlık alanında tanı, tedavi ve izlem gibi uygulamalarda kolaylık sağlayabilecek verilerin literatüre kazandırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olan araştırmamız, anket yöntemi kullanılarak yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde, katılımcıların sosyodemografik verileri, sağlık alışkanlıkları ve giyilebilir teknolojik cihazlar hakkındaki farkındalıklarına yönelik çeşitli önermeler yer almaktadır. İkinci bölümde, katılımcıların giyilebilir teknolojilerin sağlık alanında kullanımına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerini değerlendirmeye yönelik 3'lü likert ölçeği içeren anket önermeleri bulunurken son kısımda ise, giyilebilir teknolojik cihaz kullanma durumu, ne amaçla kullandığı ve bu cihazlar hakkındaki çekinceleri gibi hususlara yönelik sorular sorulmaktadır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to measure the knowledge and awareness levels of patients admitted to family health centers in Antalya regarding wearable technologies and their implications in healthcare. The study also aims to contribute to raising awareness in society and to provide data to the literature that could facilitate applications in healthcare such as diagnosis, treatment, and follow-up in the future. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted using a face-to-face survey method. Participants who agreed to take part in the study were asked to complete a three-part questionnaire. The first section of the questionnaire included propositions regarding participants' sociodemographic data, health habits, and awareness of wearable technological devices. The second section consisted of survey items using a three-point Likert scale to assess participants' knowledge and awareness levels about the use of wearable technologies in healthcare. The final section included questions regarding the use of wearable technological devices, their purposes, and participants' concerns about these devices. Data analysis was performed using the SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) software.