Hemşirelerin manevi destek algılarının bireyselleştirilmiş bakım algıları ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between nurses' perceptions of spiritual support and perceptions of individualized care
- Tez No: 926453
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, hemşirelerin manevi destek algıları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini, 30.01.2014- 27.02. 2024 tarihleri arasında, Trabzon merkezdeki dört hastanede çalışan 1350 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise dört hastanenin dahili ve cerrahi servislerinde aktif olarak çalışan ve 'Tabakalı Rastgele Örnekleme' yöntemi ile seçilen 300 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Manevi Destek Algısı”ve“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası- A- Hemşire Versiyonu”ölçekleri kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Veriler; frekans ve yüzde analizleri, ortalama ve standart sapma istatistikleri, pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleriyle incelendi. Bağımsız gruplar t-testi, Anova ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri yapıldı. Hemşirelerin“Manevi Destek Algısı”toplam puan ortalamasının 49.78±7.24,“BBSA- Hemşire”toplam puan ortalamasının 4.22±0.53,“Klinik Durum”alt boyut puan ortalamasının 4.33±0.55,“Kişisel Yaşam Durumu”alt boyut puan ortalamasının 3.99±0.69,“Karar Verme Kontrolü”alt boyut puan ortalamasının 4.24±0.59 olduğu saptandı. Hemşirelerin Manevi Destek Algısı toplam puan ortalaması ile BBSA- Hemşire toplam, Klinik Durum, Kişisel Yaşam Durumu ve Karar Verme Kontrolü puan ortalamaları arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde bir ilişki olduğu bulundu (p=0.000
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a cross-sectional and correlational study to examine the relationship between nurses' perceptions of spiritual support and individualized care. The study population consisted of 1350 nurses working in four hospitals in central Trabzon between 30.01.2014 and 27.02.2024. The sample of the study comprised 300 nurses actively working in the internal medicine and surgical wards of the four hospitals, selected using the 'Stratified Random Sampling' method. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Spiritual Support Perception,”and“Individualized Care Scale-A-Nurse Version”scales. The data obtained in the study were evaluated using the IBM SPSS 22.0 statistical program. Data were analyzed using frequency and percentage analyses, mean and standard deviation statistics, Pearson correlation, and linear regression analyses. Independent groups t-test, ANOVA, and post hoc (Tukey, LSD) analyses were performed. The nurses'“Spiritual Support Perception”total mean score was found to be 49.78±7.24, the“ICS-A-Nurse”total mean score was at 4.22±0.53, the“Clinical Situation”subdimension mean score was at 4.33±0.55, the“Personal Life Situation”subdimension mean score was at 3.99±0.69, and the“Decision-Making Control”subdimension mean score was at 4.24±0.59. A positive and weak correlation was found between the nurses' Spiritual Support Perception total mean score and the ICS-A-Nurse total, Clinical Situation, Personal Life Situation, and Decision-Making Control mean scores (p=0.000